Türkiye'de haberciliğin dönüşümü ve retorik
The alteration of journalism and rhetoric in Turkey
- Tez No: 600093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin haber sunumlarına katkı sağlamasına rağmen izleyici retorik anlamda inandığı, güvendiği haber spikerinden haber almayı seçmektedir. Yani arkadaki dev ekran, ekranda yazan veriler, grafikler, animasyonlar, stüdyodaki her türlü dikkat çekici unsur, seyirciyi o ekrana bağlamaya yetmemektedir. Bu çalışmada retorik perspektifinden televizyon haber sunumlarında ilk haber sunumundan günümüze kadar yaşanan dönüşüm değerlendirilerek televizyon haber bültenlerindeki haber sunumları incelenmiştir. Teknolojik gelişmelerin habere katkısına rağmen ve aynı zamanda izleyiciye görsel artılar kazandırsa da; retoriğin birincil faktör olduğu tezi, alanında yetkin 13 kişi ile görüşülerek ispatlanmaya çalışılmıştır. Dijital çağda televizyon haber sunumlarındaki dönüşüme dair retorik temelli araştırmalar ve günümüz haberciliğinin teknik olanaklar, dijital donanımlar ve zengin altyapı şartlarının bilgi ve tecrübeleriyle yetkin haber spikerleri ve habercilerin görüşleri haber bültenlerinde halen en önemli faktörün retorik olduğuna dair birinci elden kaynaklar sunmaktadır. Günümüz medyasında şaşırtıcı boyutta teknoloji kullanımından yararlanılmasına rağmen haber sunumlarında, izleyicilere sadece doğru haber aktaran ve inandırıcı gelen haber spikerleri izlenmektedir. Görülmektedir ki daha çok tercih edilen haber sunumu yöntemi; iyi eğitim almış, doğru Türkçe kullanımına sahip, donanımlı, gündemi takip eden, doğal sunum yapan, güçlü bir retoriğe sahip haber spikerinin dikkati dağıtmayacak ve haberin önüne geçmeyecek şekilde teknolojik imkânlardan da yararlanarak gerçekleştireceği bir haber sunumudur.
Özet (Çeviri)
Even though today's technological advances contribute to news presentations, the audience chooses to receive news from the newscaster, in which the individual believes and trusts rhetorically. In other words, the giant screen on the back, data written on the screen, graphics, animations and all the remarkable elements in the studio are not enough to connect the audience to that screen. In this study, the transformation from the first news presentation to the present news presentations was evaluated from a rhetorical perspective and the news presentations in the television news bulletins were examined. Despite the contribution of technological developments to the news and that the audience gains visual advantages; this thesis in which the rhetoric is the primary factor, has been constructed to be proved by interviewing 13 competent people in the field. Rhetoric-based research on the transformation of television news presentations in the digital age and the knowledge and experience of today's journalism with technical possibilities, digital equipment and rich infrastructure conditions, and competent newsreaders and journalists' views provide first-hand sources that rhetoric is the most important factor in news report. In today's media, despite the striking use of technology, news reporters only follow news anchors that convey the right news to the audience. It is seen that the more preferred news presentation method is to be well-educated, well-equipped, following the agenda, making a natural presentation, a news reporter with a strong rhetoric that will not distract and take advantage of the news in a way to make news presentation.