Habercilikte dijital dönüşüm: Çevrimiçi haber videoları
Digital transformation in the news: Online news videos
  1. Tez No: 599357
  2. Yazar: EMRE SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Teknolojik gelişmeler hayatın her alanda bir dönüşümü gerektirdiği gibi iletişim alanında da dönüşümün önünü açmıştır. İnsanlar artık zamanlarının büyük çoğunluğunu cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlarıyla geçirmektedir. Bu durum geleneksel medyada da bir değişimi gerekli kılmıştır. Günümüzde haber organizasyonları, yazılı ve görsel basının yanı sıra daha etkili bir yayıncılık biçimi olan dijital medyada da habercilik faaliyetlerini sürdürmektedir. Dijital medya, bu alanda birçok yeniliği beraberinde getirmiştir. Yapacağımız bu çalışmada, dijital medyanın getirdiği yeni bir habercilik anlayışı olan hikâyenin yazı ve video ile anlatıldığı haber videoları incelenmiştir. Günümüzde uluslararası haberciliğinin büyük bir kolu olan bu videolar literatürde“Online News Video”olarak geçmekte olup Türkçede“Çevrimiçi Haber Videosu”olarak ifade edilebilmektedir. Haberciliğin geçirdiği bu form değişimi, bu aşamaya nasıl gelindiği, insanların neden haberleri okumak yerine izlemeyi tercih ettiği, tüketim alışkanlıklarımızın değişimi ve bu tip izlemeye dayalı haberciliğin geleceği gibi konular incelenmiştir. Bu tezin benzer çalışmalara kaynak olması, ayrıca yeni medya yayıncılığının değişimini ortaya koyması ve daha önce bu videolar üzerine Türkiye'de yapılmış bir çalışma olmaması çalışmanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments have led to transformation in the field of communication as well as the transformation of life in every field. People are now spending the majority of their time with mobile phones, tablets and computers. This necessitated a change in the conventional media. Nowadays, in addition to the written and visual media, digital media, which is a more effective type of publication, is reporting. Digital media has brought with it many innovations in this area. In this study, we will examine news stories in which the story of a new journalism brought by digital media is explained in writing. These videos, which are a great branch of international journalism today, are referred to as“Online News Video”in the literature and can be expressed as“Çevrimiçi Haber Videoları”. This form of journalism, how this stage has come to life, why people prefer to watch the news instead of reading, change of our consumption habits and the future of this type, reporting based on issues such as journalism were examined. Be a source for similar studies of this thesis to be written, also reveal the change in publishing and new media earlier this video reveals the importance of working on the lack of a study conducted in Turkey.