İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Polikliniği'ne mobbing iddiası ile başvuran olguların adli tıbbi değerlendirilmesi
The assessment of the cases whom have had claimed mobbing experiences admitted to Forensic Medicine Polyclinic of İstanbul University Medical Faculty
  1. Tez No: 600125
  2. Yazar: SELİN SELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ARICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Sık kullanılan anlamı ile işyerinde psikolojik taciz olarak tanımlanan mobbing çok boyutlu ve disiplinli bir konudur. Bu tez çalışması, İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran olgulardan retrospektif elde edilen veriler, yaygın kullanımı bulunan Olumsuz Davranışlar Ölçeği Türkçe Formu(NAQ-TR) ve konuya ilişkin araştırmalar ışığında, bugüne değin raporlaması yapılmış olgu bazındaki geniş kapsamlı araştırma ile mobbing kavramına bütüncül bir kaynak oluşturmak, tanıya yönelik standardizasyon ve ileride yapılacak çalışmalar için veri havuzuna katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmada İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Polikliniği'nde raporlandırılmış olguların dosyaları taranmış, iletişim kurulabilenlere gönüllülük ilkesi çerçevesinde“Sosyodemografik Veri Formu”ve NAQ-TR ölçeği uygulanmıştır. Retrospektif tarama verileri ve ölçek sonuçları SPSS ver. 21.0 ile analiz edilmiştir. Bulgular: 2008-2018 yılları arasında raporlandırılmış 261 olgunun 171'i(%66) mobbing ile uyumlu, 33'ü(%13) uyumsuz şeklinde sonuçlandırılmıştır. Uyumlu olguların 121'i(%71) kadın, 50'si(%29) erkek, yaş ortalaması 40±8, %56'sı lisans, %28'i yüksek lisans ve doktora mezunu olup, %95'i dikey mobbing uygulandığı tespit edilmiştir. Yaşadıkları travmatik süreç sonucunda olguların %70'inde depresif bozukluk, %57'sinde TSSB, %15 inde uyum bozukluğu geliştiği saptanmıştır. Tartışma ve Sonuç: Kişilerin sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir stresör olup, hedef kişinin sağlığı dışında, istifa, sağlık/sigorta masrafları, erken emeklilik vb nedenlerle işyerine, ekonomiye ve toplum için zararlı sonuçlara yol açan mobbing iddialarında objektif tanı kriterlerini içeren adli tıbbi değerlendirme önemlidir. Eğitim ve sağlık sektörü başvurularının ilk sıralarda bulunduğu olgulardan elde edilen bulguların önemli ölçüde bu alanda yapılan araştırmalarla uyumlu olduğu saptanmış, tanı, ayırıcı tanı ve önlemeye yönelik geliştirilecek stratejiler için veri havuzuna önemli katkısı olacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Psychological harassment in workplace is a multidiciplinary and multidimentional subject commonly defined as mobbing. This dissertation study was based on data retrospectively obtained from the cases admitted to I.U. Department of Forensic Sciences, the Turkish version of the Negative Acts Questionnaire-Reveised (NAQ-TR) and researches related to subject in order to provide an integrated resource to the concept of mobbing, standardization for diagnosis and contribution to data for future studies. Method: In this study, the cases reported in I.U. Department of Forensic Sciences were screened. NAQ-TR scale and“Sociodemographic Data Form”were assessed with people's consent. Results were analysed via SPSSver.21.0. Findings: 261 cases had been reported between 2008-2018 and 171(%66) were compatible with mobbing and 33(%13) were not. The mean age in the cases compatible with mobbing was 40±8, 121(%71) were female, 50(29) were male, %56 were undergraduated, %28 were graduated and master's degree, %95 were exposed to vertical mobbing. As a consequence of the traumatic event, %70 of the cases had depressive disorder, %57 had PTSD and %15 had adjustment disorder. Discussion and Result: Mobbing is a crucial stressor that affects people's health. A forensic medical examination comprising objective diagnosis criteria is important for the evaluation of mobbing-claimed cases due to its hazardous outcomes for workplaces/economy and public health which causing resignation, health/insurance expences, early retirement. The findings obtained from the cases, in which education and health sector admissions were in the first place, were found to be significantly compatible with studies conducted in this field. It is significant to contribute developing strategies for diagnosis/differential diagnosis and prevention.