Zeynep Kâmil Hastanesi restorasyon projesi
Zeynep Kamil Hospital restoration project
  1. Tez No: 166266
  2. Yazar: BAHAR DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KUTGÜN EYÜPGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
ZEYNEP KAMİL HASTAHANESI RESTORASYON PROJESİ ÖZET İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Zeynep Kâmil Hastahanesi (1875-1882); Arakiyeci Hacı Mehmet Mahallesi'nin Nuh Kuyusu Caddesi, Toptaşı Caddesi ve Salı Sokağı ile sınırlandırılmış üçgen biçimli bir adasının, Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın (1769-1849) en küçük kızı Prenses Zeynep Hanım (1825-1884) ile eşi Sadrazam Yusuf Kâmil Paşa (1808-1876) tarafından satın alınmış 6250 m2'lik bir bölümü üzerinde inşa edilmiştir. Yapı günümüzde, güneydoğusunda yer alan Çocuk Enfeksiyon ve Ortopedi Kliniği (1955-1958); röntgen ve ameliyathane bölümleriyle Kadın Hastalıkları Pavyonu'nu da kapsayan, güneybatısındaki Merkez Bina (1953-1958); Doğum- Acil Servisi ve Sağlık Meslek Lisesi'nden (1958-1961) meydana gelen Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastahanesi kompleksinin bir bileşenidir. Bu, bodrum kat artı iki katlı yapı, banileri Zeynep Hanım ve Yusuf Kâmil Paşa'nın türbelerinin de yer aldığı geniş bir bahçeye açılmaktadır. Büyük bir iç avluyu çevrelemekte olan bina,“U”biçimindeki planimetrisiyle tanımlıdır ve yığma yapım sisteminde, kagir olarak inşa edilmiştir. Plan şeması ve cephe düzeni bakımından simetrik bir yapı sergilemekle birlikte yapının döneminin mimari karakterini yansıttığını söylemek mümkündür. 19. yüzyılın son çeyreğine tarihlenen Zeynep Kâmil Hastahanesi öncelikle, Anadolu yakasında ikamet eden hastaların bakım ve tedavilerinin gerçekleştirilmesi amacıyla inşa edilmiş bir sağlık kurumudur. 100 yataklı bir kadın hastahanesi olarak tasarlanan ve projesi Bernasconi ve Duca adlı iki mimara hazırlatılan yapının temelleri 24 Haziran 1875 tarihinde atılmış, hastahane 3 Mart 1882 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Zeynep Kâmil Hastahanesi, kuruluş yöntemi bakımından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastahanesi ve Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastahanesi ile büyük benzerlik gösterir. Bu kurumların her biri, 18. ve 19. yüzyılların yardımsever, ileri görüşlü ve varlıklı kadınlarının (Haseki Sultan, Bezm-i Alem Valide Sultan ve Prenses Zeynep Hanım) girişimleriyle kurulmuştur. Yakın zamana kadar düzenli bir vakfiyesinin olmadığı düşünülen kurum, Dr. Cemil Paşa (Topuzlu) zamanında modernize edilip dönemin kamu binaları arasında bir ilk olduğu üzere kalorifer tesisatına kavuşmuştur. Bir süre Haydarpaşa Askeri Hastahanesi'nin kullanımına tahsis edilen, ardından Tıp Fakültesi'nin ücretli, ruh ve sinir hastalıkları/nöroloji (akliye ve asabiye) kliniği olarak kullanılan bina, daha sonraları sırasıyla; Toptaşı Bimarhanesi'ne bağlı“Emraz-ı Akliye ve Asabiye Hastahanesi”(1920) ve“Ebe ve Hemşire Okulu”(1932) olarak hizmet vermiştir. XV1933 yılında belediyeye devredilerek dahiliye ve hariciye servislerinden oluşan 40 yataklı bir hastahaneye, Haziran 1935'ten itibaren ise doğumevine dönüştürülmüştür. Daha sonra bir yıl kadar, dahiliye ve hariciye hastalarını da kabul eden Zeynep Kâmil Hastahanesi, Haydarpaşa Nûmûne Hastahanesi'nin hizmete girmesinin ardından (1936), sadece doğum, çocuk ve kadın hastalıklarıyla ilişkili vakaların kabul edildiği bir kurum olarak işlevini sürdürmüştür. Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastahanesi günümüzde de aynı işlevlerin yürürlükte olduğu tam teşekküllü bir sağlık kurumudur. İlk özel vakıf hastahanesi olarak bilinen Zeynep Kâmil Hastahanesi, günümüzde Merkez Bina ve Çocuk Polikliniği'ne zemin kat düzleminde, ana koridorunun iki ayrı ucundan birer koridorla eklemlenmiştir. Hastahanenin zemin katında Bilgi İşlem ve İdari Birimler'in yanısıra Diş Polikliniği, Patoloji ve Sitoloji Laboratuarları; birinci katında ise Döner Sermaye Saymanlığı ve Aile Planlama bölümleri yer almaktadır. Bu tez çalışması öncelikle; yukarıda adıgeçen, farklı işlevlerdeki pek çok birimi ağırladığı üzere bugün halen daha çok yoğun bir kullanıma sahip olduğu tespit edilen hastahane binası için rasyonel düzenleme önerileri getirmeyi amaç edinmektedir. Artan mekan gereksinimi dolayısıyla, plan semasıyla örtüşmeyen niteliksiz eklerle genişletilen; Merkez Bina ve Çocuk Polikliniği'ne mimari ve strüktürel kaygılardan tümüyle muaf, iptidai koridorlarla eklemlendirilmeye çalışılsa da plan ve cephe karakterini büyük Ölçüde koruyabilmiş olan bu 19. yüzyıl yapısının özgün niteliklerinin araştırılması ve geleceğe taşınmasına yönelik bilimsel çözüm önerileri geliştirilmesi tez çalışmasının amaç ve içeriğini oluşturmaktadır. xvı
Özet (Çeviri)
ZEYNEP KÂMİL HOSPITAL RESTORATION PROJECT SUMMARY Zeynep Kâmil Hospital (1860-1862) which is situated in Üsküdar county of İstanbul was built on a 6250m2-wided portion, which was bought by the youngest daughter of Egypt Governer Kavalalı Mehmet Ali Pasha (1769-1849) Princess Zeynep (1825-1884) and her husband Sadrazam Yusuf Kâmil Pasha (1808-1876) in the year of 1875, of the triangle shaped plot of land which is limited with Nuh Kuyusu Avenue of Arakiyeci Hacı Mehmet District, Toptaşı Avenue and Salı Street. The building is presently a component of Zeynep Kâmil Gynaecology and Pediatrics Training and Research Hospital complex which is formed by Maternity-Emergency Room and Medical High School (1958-1961); the Central Building in its southvvest (1953-1958) which includes not only X-ray and operating room departments but also Gynaecological Diseases Pavilion; Pediatric Infection and Orthopaedics Clinic (1955- 1958) which is situated in its southeast. Having two floor in addition cellar, the building is opened to the large garden which also includes the tombs of the founder Zeynep Hanim and Yusuf Kâmil Pasha. Surrounding the large interior garden which was situated to its center, the building is defined by its“U”- shaped planimeter and was built with the masonry construction system. Besides presenting a şort of symmetrical structure in terms of its plan scheme and front order, it is possible to say that the building reflects the architectural characteristics of its age. Zeynep Kâmil Hospital is the medical institution having been built for the aim of realizing the çare and treatment first of ali the patients who reşide in Anatolia District of İstanbul. Having been planned as the Gynaecology Hospital with the 100-bed capacity, the hospital's foundation was laid between 1875 and 1882, and the building began to give full service at the date of March 3rd, 1882. Project of the hospital was designed by the architects Bernasconi and Duca. The hospital has great resemblance with Haseki Training and Research Hospital and Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hospital in terms of its foundation method. Each öne of these institutions were founded by the enterprises of helpful, broad-minded, effective and prosperous women of the 18th and 19th centuries (Haseki Sultan, Bezm-i Alem Valide Sultan and Princess Zeynep). Zeynep Kâmil Hospital was modernized thanks to efforts of Dr. Cemil Pasha (Topuzlu) and attained the central heating installation, which is accepted as the first instance among the public buildings of the age. Having been alloted to Haydarpaşa Military Hospital for a time and then used as the paid Psychological Diseases/Neurology Clinic of the School of Medicine, the building later gave service in turn as“Emraz-ı Akliye ve xviiAsabiye Hastahanesi”which was dependent on Toptaşı Bimarhanesi and School of Midwifery. it was converted to a şort of hospital having 40-bed capacity and internal and external diseases services by being transferred to the municipality in the year of 1933, however has begun to give service as the maternity hospital since June 1935. Afterwards Zeynep Kâmil Hospital which also dealt with internal and external cases for about a year lasted its function as the institution caring with only the cases related to children and women diseases, after Haydarpaşa Numune Hospital had been in the service (1936). Zeynep Kâmil Gynaecology and Pediatrics Training and Research Hospital is the full- serviced medical institution vvhich is in force its same functions currently. Being defıned as the fırst private foundation hospital, Zeynep Kâmil Hospital is currently connected with corridors öne by öne from two separate points of the main corridor in the level of ground floor. On the ground floor; Data-Processing and Administrative Units and also Dentistry Policlinic, Pathology and Sithology Laboratories, as for the fırst floor; Revolving Fund and Family Planning Departments are situated. This thesis study aims to preseni rational arrangement suggestions for the hospital building which is fixed that it contains plenty of units with different functions mentioned above and has stili excessive use today. Developing scientific solution suggestions so as to research original qualities of that 19th century structure vvhich has been able to preserve its plan and front characteristics mostly despite having been connected to the Central Building and Pediatrics Policlinic with primitive corridors which do not have any architectural and structural adaptations and having been vvidened with unqualified additions which do not harmonize with the plan schenıe at ali because of the increasing need for site, and to keep these suggestions for the future constitute content of the thesis. xvüi