Bursa / Karacabey harası ve çevresindeki myxomycetler üzerine çalışmalar
A study on myxomycetes of the Bursa / Karacabey stud farm and environment
  1. Tez No: 600127
  2. Yazar: EMRAH ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL CEM ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bursa/Karacabey Harası ve çevresindeki miksomisetleri üzerine çalışmalarda; insan tahribatının minimal halde olduğu TİGEM Karacabey Harası arazisi içerisinde bulunan ağaç türleri üzerinden ve bu bölgedeki ağaç döküntü materyallerinden ya da çürümekte olan, gövde, dal ve yaprak gibi, örnekler toplanmıştır. Aynı zamanda Bursa/Karacabey çevresindeki daha çok insan tahribatına elverişli olan ağaç türlerinin üzerinden ve yaprak, dal ve gövde gibi ağaç döküntü ve çürümekte olan materyallerden örnekler alınarak laboratuvar ortamında nem odası yöntemi kullanılıp, muhtemel kortikol miksomisetlerinin varlığı araştırılmış ve sonuçlar ortaya konulmuştur. Çalışmada 75 tane nem odası yöntemine tabi tutulan örnekler arasından 10 tanesinde miksomiset varlı tespit edilmiştir. Bu örneklerden daha sonra daimi preparatlar yapılarak içlerinde 7 tane cinse ait 6 tür teşhis edilmiş ve tanımlanmıştır. Teşhis edilen bu türlerden 4 tanesi Bursa ili için yeni kayıt olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the studies on myxomycetes in Bursa/Karacabey Stud Farm and its environs; Samples were collected from the tree species found in TIGEM Karacabey Stud Farm land where human damage was minimal and from wood debris materials or decaying stems, branches and leaves. At the same time, samples of tree debris and decaying materials such as leaves, branches and stems were taken from the tree species which are more suitable for human destruction in Bursa / Karacabey environment and the presence of possible corticolous myxomycetes were investigated in the laboratory and the results were revealed. In the study, 10 of the samples 75 subjected to the moisture chamber method were found to have myxomycetes. Permanent preparations were made after these samples and 6 species belonging to 7 genera were diagnosed and identified. 4 of these identified species are new records for Bursa