Spinal anestezi uygulanan hastalarda, lidokain ve bupivakaiinin aritmojenik etkilerinin holter monitörizasyonu ve QT dispersiyonu ile karşılaştırılması
Comparison of lignocaine's and bupivacaine's arythmogenic effects in spinal anesthesia performed patients with holter monitorisation and QT dispersion
  1. Tez No: 600128
  2. Yazar: ÖZGÜR CANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Lokal anesteziklerin toksik reaksiyonları yüksek plazma konsantrasyonları ile ilgili olsa da, düşük dozlarda lidokain ve bupivakain ile ilgili bildirilmiş vakalar vardır. yağda çözünürlüğü yüksek olan bupivakainin kalp ileti sisteminde hızla birktiği bilinmektedir. Lokal anesteziklerin yol açtığı toksisite hipoksi, hiperkarbi ve asidoz ile potansiyelize olur. Etik komite iznini takiben çift kör ve randomize olarak yürütülen bu çalışmada spinal naestezide kullanılan lidokain ve bupivakaiinin aritmojenik etkilerinin holter monitörizasyonu ve QT dispersiyonu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluared whether lignocaine and bupivacaine cause arythmias during spinal anesthesia by holter monitorisation and QT dispersion parameters. We also aimed to compare the possible arythmogenic effect of these agents whit in their clinical dose ranges. Bupivacaine which is highly lipid soluble rapidly accumulates in the conduction system of the heart. Local anesthetic induced cardiac toxicity is potentiated by hypoxia, hypercarbia and acodosis.