Cahit Zarifoğlu'nun savaş ritimleri ve Andrea Busfield'in milyonlarca gölgenin altında romanlarında Afganistan ve savaş izleği
Cahit Zarifoğlu's savaş ritimleri and Andrea Busfield's born under a million shadows in the novels, Afganistan and the battle thems
- Tez No: 600155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET TİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Savaş Ritimleri romanı, Cahit Zarifoğlu'nun ilk romanıdır. Roman 1985 yılında Beyan Yayınları tarafından yayımlanmıştır. İslami bir bakış açısı ile ele alınan bu romanda, Rusların Afganistan'ı işgali, Afganistan Müslüman halkının din duygusu, samimiyeti, işgale karşı mücadele vermeleri söz konusudur. Milyonlarca Gölgenin Altında romanı, İngiliz yazar Andrea Busfield'in ilk romanıdır. Roman İngilizce yazılmış daha sonra Sevda Duman tarafından Türkiye Türkçesine tercüme olarak 2013 yılında Pegasus Yayınları tarafından basılmıştır. Toplamda 318 sayfa olan romanda Afganistan'ın siyasal-sosyal olayları, 11 yaşında olan Fuat'ın ve arkadaşları üzerinden anlatılmıştır. Bu çalışmada Cahit Zarifoğlu'nun Savaş Ritimleri ve Andrea Busfield'in Milyonlarca Gölgenin Altında romanlarını incelemeye çalıştık. Rusların işgalinden bugüne kadar Afganistan sosyal ve siyasal olayları anlatılan bu romanlarda, romanların tanıtımı, olay örgüleri, zaman, olayların geçtiği mekânlar, mekânlara verilen tasvirler, roman kişileri, romanda üzerinde durulan aşk, çocukluk duygusu, işgal, iktidar mücadelesi, dostluk, yoksulluk, din duygusu, savaşlar, gelenek-gelenek gibi temalar dikkate alındı.
Özet (Çeviri)
The War of Rhythms is the first novel of Cahit Zarifoğlu. The novel was published in 1985 by Beyan publications. This novel, which is taken from an İslamic point of view, the Russians in vade Afghanistan, the Muslim people of Afghanistan, their sincerity, sincerity and struggle against the occupation. Born Under a Million Shadows is also the first novel of British writer Andrea Busfield. Novel written in English and then translated into Turkish by Sevda Duman and then was published by Pegasus Publication in 2013. This book, which has a total of 318 pages is an example of the novels which refer to the political-social events of Afghanistan are explained though Fuat and his friends, who are 11 years old. In this study, we tried to examine Cahit Zarifoğlu's War Rhytms and Ander Busfield's novels Born Under a Million Shadows. In these novels which narrate the social-political event of Afghanistan from the occupation of the Russians to the present day. In this examination made through the rules of novel examination, the introduction of the novels, the lattices, the time zone, the places where the events take place, the depictions given to places, the novel persons, the feeling of love, childhood, themes such as occupation, power struggle, friendship, poverty, sense of religion, wars, tradition and, tradition were considered.