Otomotiv sektöründeki teknolojik yönelimler ve teknik analizler
Technological trends in automotive industry and technical analysis
  1. Tez No: 600157
  2. Yazar: MEHMED HAMDİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İlk oluşumundan bu yana gelişimini sürdüren otomotiv sektörü, içinde bulunduğumuz yüzyılda büyük bir değişimin eşiğine gelmiş ve daha hızlı bir gelişme sürecine girmiştir. Özellikle son dönemde artan çevre ve maliyet kaygıları ile hibrit veya tamamen elektrikli güç aktarma düzenlerine geçme eğiliminde olan sektör, bunlara bağlı olarak farklı mobilite çözümlerini gündemine almış ve yenilikçi araç sahiplik modelleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle araçların güç aktarma organlarındaki büyük değişimler, alt bileşenler için araştırma ve geliştirme çalışmalarının hızlı bir şekilde yapılmasını teşvik etmekte, sektörler arası bilgi ve tecrübe paylaşımını ise şart koşmaktadır. Bu tezde, sektörün üzerine yoğunlaştığı başlıklar incelenerek; mevcut zorluklar, çözüm önerileri, teknolojik gelişmeler ve geleceğe yönelik tahminler gibi hususlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive sector, which has been developing since its inception, has reached the threshold of a major change in the current century and entered into a faster development process. Particularly in the recent period due to increasing environmental and cost concerns, the sector has tended to switch to hybrid or fully electric powertrain systems and accordingly, different mobility solutions have been brought to the agenda and innovative vehicle ownership models have started to be introduced. In particular, major changes in the powertrain of the vehicles encourage rapid research and development of sub-components, and require sharing of knowledge and experience across sectors. In this thesis, by dwelling on the titles on which the sector focuses; the points such as current challenges, proposed solutions, technological developments and predictions for the future were discussed.