Kırsal kökenli Karslıların İstanbul'a göç nedenleri ve göç sonrası yaşanan değişimler üzerine bir araştırma
A research on the reasons of migration and changes afterimmigration of people from Kars rural orginated to Istanbul
  1. Tez No: 600158
  2. Yazar: ERAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İnsanlık tarihi boyunca göç; ekonomik, sosyokültürel ve siyasi birçok açıdan toplumların kalkınmasını ve gelişmesini etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı, değişen tarımsal politikalar ışığında Kars kırsalından İstanbul'a göç etmiş Serhat Ovalılar üzerinde göçün nedenlerini, sosyo-kültürel ve ekonomik etkilerini incelemek; bulgular ışığında bir takım sonuçlara ve önerilere ulaşmaktır. Bu bağlamda; T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın 2013-2023 on yıllık plan dâhilinde 26 düzeye ayırdığı ülkemizdeki kalkınmada öncelikli bölgelerden biri olan TRA2 bölgesi ele alınmıştır. Bu bölgeye ait T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın raporları ve verileri incelemiştir. TRA2 Bölümü'nün en büyük ili olan Kars ve Kars'tan ayrılmış illere ait verilere ulaşmaya çalışmıştır. Ayrıca, göç eden kişilerle anket yapılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın 5449 sayılı kanun ile başlattığı, Kalkınma Ajanslarının kurulması ile devam eden yeni kırsal kalkınma politikalarına, Kars kırsalından İstanbul'a göçün getirdiği değişimleri, nedenleri ile birlikte inceleyerek bilimsel bir katkı sunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration through the history of mankind have effected development of societies in terms of economic, sociocultural and political aspects. The aim of this study is to examine the reasons of migration, socio-cultural and economic effects of the migration from Kars to Istanbul and to reach some conclusions and recommendations in light of the changing agricultural policies. In this context; The TRA2 region, which is one of the 26 priority regions in the development of our country, within the scope of 2013-2023 ten-year plan of the Ministry of Development, is discussed. The reports and data of the Ministry of Development were examined. The data regarding Kars, which is the biggest province of the TRA2 region and provinces which are separated from Kars were try to reach. In addition, surveys were conducted with migrants. In this study, it has been tried to present a scientific contribution by examining the changes brought by migration from Kars to Istanbul, to the new rural development policies, which are initiated by the Ministry of Development with the Law No. 5449 and with the establishment of Development Agencies.