Katkılı taze ve sertleşmiş beton deney sonuçlarının tahribatlı ve tahribatsız beton deney sonuçlarıyla karşılaştırılması
Comparison of additive fresh and hardened concrete test results with destructive and non-destructive concrete test results
  1. Tez No: 600162
  2. Yazar: YAKUP TOMRİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Beton, yapay bir taş olarak adlandırılabilir. Çimentonun su ile karılmasıyla kimyasal reaksiyon başlar, kum ve çakıl taneleri birbirine bağlanır ve sonuçta monolitik bir malzeme elde edilir. Çimento, agrega ve su ilk karıştırıldığında kolayca şekil verilebilen bir malzemedir. Taze beton, bu durumdaki betondur. Birkaç saat içinde beton katılaşır ve zamanla sertliği ve dayanımı artır. Sertleşmiş beton, yeterince dayanım kazanmış betondur. Tahribatlı ve tahribatsız yöntemler ise, betonun basınç dayanımının belirlenmesinde kullanılan yöntemlerdir. Bu araştırmada, katkılı taze ve sertleşmiş beton deney sonuçları, tahribatlı ve tahribatsız beton deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete can be called an artificial stone. When the cement is mixed with water, a chemical reaction starts, sand and gravel grains are connected to each other and a monolithic material is obtained. Cement, aggregate and water are easily shaped when first mixed. Fresh concrete is concrete in this case. Within a few hours the concrete solidifies and increase the hardness and strength over time. Hardened concrete is concrete with sufficient strength. Destructive and non-destructive methods are used to determine the compressive strength of concrete. In this study, fresh and hardened concrete test results were compared with destructive and non-destructive concrete test results.