Kenevirin yapı malzemesi olarak beton üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of hemp as a building material on concrete
- Tez No: 737006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR SUBAŞI DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, beton içerisine katılan kenevir liflerin taze ve sertleşmiş beton üzerindeki etkileri incelenmiştir. Beton karışımın tamamında su/çimento oranı 0.45 olarak alınmıştır. Beton referans numunenin hedef basınç dayanımı 36 MPa olarak belirlenmiştir. Kenevir lif katkısının farklı oranlarda (%0.25, %0.50 ve %0.75) ilavesi sonucunda meydana gelen lif katkılı numunelere ve referans numunelere slump (çökme), birim hacim ağırlık, su emme, basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve kırılma enerjisi deneyleri gerçekleştirilmiş ve deney sonuçlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan deneylerden elde edilen sonuçlara göre, lif miktarı arttıkça betonun işlenebilme özellikleri olumsuz etkilenmiştir. Referans numuneler ve %0.25 oranındaki lifli beton numuneleri hedeflenen basınç dayanımına ulaşılmıştır. Eğilme dayanımında; %0.75 katkılı beton numunelerinde, referans numuneye kıyasla %35.5 oranında bir artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of hemp fibers added in concrete on fresh and hardened concrete were investigated. The water/cement ratio in the entire concrete mixture was taken as 0.45. The target compressive strength of the concrete reference sample was determined as 36 MPa. Slump, unit weight, water absorption, compressive strength, bending strength and fracture energy tests were carried out on the fiber added samples and reference samples, which are formed as a result of the addition of hemp fiber additive at different rates (0.25%, 0.50% and 0.75%). comparison has been made. According to the results obtained from the experiments, the workability of the concrete was adversely affected as the fiber content increased. The target compressive strength of the reference samples and 0.25% fiber concrete samples was achieved In bending strength; An increase of 35.5% was observed in the 0.75% additive concrete samples compared to the reference sample.