Planning of a bicycle sharing system
Bisiklet paylaşım sisteminin planlanması
  1. Tez No: 600167
  2. Yazar: ÖZLEM ÖSKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bisiklet paylaşım sistemi şehrin belirli bölgelerinde haklın kullanımına sunulmuş olan istasyonlardan oluşan bir ulaşım sistemidir. Son yıllarda bisiklet paylaşım sistemlerinin, dünya çapında büyük şehirlerdeki popülerliği artmıştır. Hava ve ses kirliliği sorununa ve insan sağlığına olumlu etkileri, büyük şehirlerdeki trafik ve park yeri problemi bu sistemlerin popülerliğinin artmasının nedenlerinden bazılarıdır. Bunun yanı sıra, bisiklet paylaşım sistemlerinin üstesinden gelmek zorunda olduğu bazı sorunlar da vardır. Bu sistemlerin başarılı olabilmesi için kullanıcıların taleplerini maksimum düzeyde karşılamaları gerekmektedir. Konu ile ilgili geçmiş çalışmalar incelendiğinde, kullanıcıların bisiklet almak için durağa geldiklerinde istasyonun tamamen boş olması veya bisiklet bırakmak için geldikleri bir istasyonun tamamen dolu olması durumlarının, bu sistemlere olan talebi ve sistemin kalitesini doğrudan etkileyen iki temel sorun olarak belirtildiği görülmektedir. Bu çalışmada, bahsedilen sistemlerin karşılaştığı sorunun çözülmesi için gerçekleştirilen bisiklet dengeleme işlemleri ele alınmaktadır. Bu işlemler gerçekleştirilirken belirlenmesi gereken bazı değişkenler mevcuttur. Bunlar istasyonlara bırakılması veya istasyonlardan toplanması gereken bisiklet sayılarının belirlenmesidir. Daha sonra bu bisikletleri, minimum rotada istasyonlara dağıtmak gerekecektir. Bunun için literatürdeki matematiksel modeller incelenmiş ve bu modele dayanan yeni bir yaklaşım önerilmektedir. Bu yaklaşımda bir Dağılımın Tahminlemnesi Algoritması (DTA) kullanılmaktadır. Önerilen yaklaşım, oluşturulan ve bir BPS'den alınan verilerle test edilmiş ve sonuçlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bicycle sharing system is a publicly available transportation system consisting of stations located in certain parts of the city. In recent year, bicycle sharing system has gained popularity in many major cities around the world. Its positive effect on air and noise pollution problem and human health issues, traffic and parking places problems of big cities are some of the reasons for this increase. Besides, there are some problems that bicycle sharing systems have to deal with. In order for these systems to be successful, the demands of the users must be met to the maximum extent. In the past work related to the subject, it seems that there are two main problems affect the bicycle sharing systems' demand and quality; the station being completely empty when users come to pick-up bicycles or a station being completely full when arriving to leave the bike. In this study, bicycle rebalancing operations are discussed in order to solve this problem encountered by the mentioned systems. There are some variables to be determined when performing these operations. These variables are the number of bicycles that must be delivered to the stations or the number of bicycles that must be collected from the stations. Then, it will be necessary to transport these bicycles to the stations with the shortest route. For this purpose, mathematical models in theliterature are examined and a new approach based on this model is proposed. An Estimation of Distribution Algorithm (EDA) is used in this approach. The proposed approach is tested with the data generated and with the data from a real BSS and results are presented.