Mevzuat açısından ve diğer yönleriyle şikenin paydaş görüşleriyle değerlendirilmesi
Eveluation of the complaint in terms of legislation and other aspects with stakeholder views
- Tez No: 600177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı 2011 yılında çıkarılan 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da yer alan şike ve teşvik primi suçlarının spor hukukçuları, köşe yazarları, hakemler ve kulüp yöneticilerinin perspektifinden incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışma deseni kullanılan araştırmada veriler görüşme yoluyla toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda içerik analiz yöntemiyle edinilen bilgilere göre ilgili maddede yer alan ceza alt sınırının artırılması gerektiği ve caydırıcılığın sağlanabilmesi için maddeye bazı eklemeler yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca suçun tamamen ortadan kalkması için mevzuat dışında da yapılması gerekenler olduğu ve bunun başında da ilkokuldan itibaren fair play eğitimi verilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the handicapping and incentive premium crimes in the Law No. 6222 on Prevention of Violence and Irregularity in Sports from the perspective of sports lawyers, columnists, referees and club managers. One of the qualitative research methods, the case study design was used and the data were collected through interviews. In the study, semi-structured interview form was used as data collection tool. As a result of the study, according to the information obtained through content analysis method, it was found out that the lower limit of punishment in the related article should be increased and some additions should be made in order to provide deterrence. In addition, it is determined that there is a need to be done outside the legislation in order to eliminate the crime completely and at the beginning of this, fair play education should be provided from primary school.