Yeni tanı konmuş mide kanserli hastalarda preoperatif PET/BT bulguları ile histopatolojik evrelemenin karşılaştırılması
Comparison of preoperative PET/CT findings and histopathological staging in newly diagnosed gastric cancers patients
- Tez No: 600176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızda; mide kanseri tanısı almış hastalara cerrahi ve diğer tedavi protokolleri uygulanmadan önce çekilen pozitron emüsyon tomografisi / bilgisayarlı tomografi (PET/BT) bulguları ile tümörün histopatolojik özellikleri ve tümörün evresi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, gözlemsel, tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Mayıs 2011 – Mayıs 2019 tarihleri arasında S.B.Ü. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde mide kanseri tanısı alan ve preoperatif PET/BT ile değerlendirildikten sonra opere olan hastalar çalışmaya dahil edilerek hastaların demografik özellikleri, biyokimyasal sonuçları, görüntüleme raporları, ameliyat raporları ve postoperatif patoloji raporları incelenmiştir. Elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri, normallik testleri ve ki kare analizleri SPSS 23.0 programında, McNemar testi ise SAS 9.4 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between positron emission tomography / computed tomography (PET/CT) findings and tumor stage and histopathologic features of the tumor in patients with gastric cancer before surgical and other treatment protocols. Materials and Methods: Our study was a retrospective, observational, and descriptive study. Between May 2011 and May 2019, S.B.U. The patients who were diagnosed with gastric cancer at the General Surgery Clinic of Antalya Training and Research Hospital and evaluated by preoperative PET/CT were included in the study. All patients were operated after PET/CT evaluation and the postoperative pathology reports, demography specifications, biochemical results, scanning reports, surgery reports of the patients were examined. Descriptive statistics, normality tests and chi-square analyses of the data were performed by SPSS 23.0 program, McNemar test was performed by SAS 9.4 program.