Mechanical reliability analysis using stress-strength interference model and engineering application of reliability: System safety assessment
Gerilim-dayanım çatışma modeli kullanımı ile mekanik güvenilirlik analizi ve güvenilirliğin mühendislik uygulaması: Sistem emniyeti değerlendirmesi
- Tez No: 600198
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK HAKAN TARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mekanik güvenilirlik bu tezin üstünde en çok durulan ana meselesidir. Mekanik parçaların güvenilirlik tahmini yaygın olarak dört farklı teknik ile icra edilir. Bunlar Parça Hata Data Analizi, Deneysel Güvenilirlik Analizi, Gerilim-Dayanım Güvenilirlik Modeli ve Güvenilirlik Veri tabanı ve El kitabı Kullanımı olarak bilinir. Bununla birlikte, akademik kaynaklarda büyük bir popülerliğe sahip olan Gerilim-Dayanım Güvenilirlik Modeli bu araştırmanın ana odağıdır. Gerilim-Dayanım Çatışma Modeli temel alınarak hesaplamalarda beş farklı metot kullanılmıştır. Bunlar analitik metotlar grubu altında Birinci Dereceden Güvenilirlik Modeli, İkinci Dereceden Güvenilirlik Modeli ve benzetim metotları olarak ise Monte-Carlo Simülasyonu, Önem Örneklemesi, Uyumlu Kriglenmiş Monte Carlo Simülasyonu uygulanmıştır. Örnek mekanik parça için İniş Takımı Acil Açılma Sistemi ele alınıp detaylı şekilde analiz edilmiştir. Bu alt sistemde tahliye valfi örnek olarak seçilmiştir. Tahliye valfinin gerilim rastgele değişkenleri tekdüze dağılımda varsayılmışken, dayanım rastgele değişkenleri normal ve lognormal dağılımda düşünülmüştür. Beş farklı güvenilirlik metodu bu minvalde icra edilip, sonuçlar geniş bir şekilde karşılaştırılmıştır. Sayısal işlem sayısı da en güçlü metodu belirlemede bir kıstas olarak değerlendirilmiştir. Sistem emniyeti değerlendirmesi, güvenilirlik değerlerinin bir uygulama alanıdır.“SAE ARP 4761 Havacılık ve Uzay Öneri Pratiği”standardı, sistem emniyet değerlendirmesinin sürecini tanımlamaktadır. Bu minvalde, tahliye valfi için bir güvenilirlik gereksinimi oluşturulup, doğrulama eylemi örneği icra edilmiştir. Böylece sistem emniyeti mühendisliği ile güvenilirlik mühendisliği disiplinleri arasındaki ilişki gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mechanical reliability is the main concern of this thesis. Reliability prediction of mechanical components is commonly performed via four different techniques which are Component Failure Data Analysis, Empirical Reliability Analysis, Stress-Strength Interference Model and Reliability Database and Handbook Usage. However, Stress- Strength Reliability Model, which has a great popularity in these reliability estimation methods in literature, is the main focus of this research. Five methods are used in calculations modelled with Stress-Strength Interference. These are analytical methods, which are First Order Reliability Method (FORM), Second Order Reliability Method (SORM), and simulation methods, which are Monte Carlo Simulation (MCS), Importance Sampling (IS), Adaptive Kriging Monte Carlo Simulation (AK-MCS). Landing Gear Emergency Extension System is taken into account and analyzed in details. Venting valve, which is a part of this subsystem, is chosen as an example of mechanical component. While stress random variables of the venting valve are assumed to be uniformly distributed, strength random variables are considered as both normal and lognormal random variables in calculations. Five different reliability methods are performed in this manner and results are compared extensively. Number of evaluation is also assessed as an indication of the strength of the method. System safety assessment is an application area of reliability values.“SAE ARP 4761 Aerospace Recommended Practice”defines the process of safety assessment of the systems. A reliability requirement for venting valve is created in this manner and an example of validation is performed which shows the relation between system safety engineering and reliability engineering disciplines.