Futbolda farklı saha şekillerinde uygulanan dar alan oyunlarının yüklenme düzeylerine ve teknik performansa etkisi
The effects of soccer small-sided games performed with different pitch shapes on the load levels and technical performance
- Tez No: 600197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Futbolda Farklı Saha Şekillerinde Uygulanan Dar Alan Oyunlarının Yüklenme Düzeylerine ve Teknik Performansa Etkisi Bu çalışmanın amacı erkek amatör futbolcularda 6x6 formatında ve farklı saha şekillerinde oynanan dar alan oyunlarının kalp atım hızı cevabı, teknik parametreleri ve hareket zaman özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Oyuncular üç farklı saha şeklinde (1) normal saha (NS; 35x50 m), (2) geniş saha (GS; 50x35m) ve (3) uzun saha(US; 25x75m) oyunları oynadılar. Çalışmada 27 erkek amatör futbolcu (yaş 24.85±5.86 yıl, vücut ağırlığı 73.06±6.07 kg, boy uzunluğu 173.78±5.35cm; antrenman yaşı 11.11±6.78), kalp atıp hızı monitürü ve 10 Hz GPS cihazı kullanılarak izlendi. Her oyun standart bir ısınmadan sonra 20 dakika aralıksız bir şekilde oynatıldı. KAHmaks, ortalama KAH yüzdesi, farklı KAH yüzdesi bölgelerinde (%90) geçirilen süre, KAHrez, maksimum ve ortalama koşu hızı, kat edilen toplam mesafe, beş hız kategorisinde kat edilen mesafeler, pozitif ve negatif ivmelenmeler, oyuncuya binen yük ve bunun yanında dar alan oyunları teknik parametrelerin değerlendirilmesi için kaydedilmiştir.Tüm değişkenler için ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Varyansların homojenliği ve normal dağılıma uygunluk sırasıyla Hartley Fmax ve Levene testi ile kontrol edilmiştir. Farklı dar alan oyunlarında gözlenen içsel ve dışsal cevaplar arasındaki fark tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi ile test edilmiştir. İkişerli grup karşılaştırmaları ise Bonferroni testi ile yapılmıştır. Teknik parametreler aeasındaki fark ise Wilcoxan testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effects of Soccer Small-Sided Games Performed with Different Pitch Shapes on the Load Levels and Technical Performance The aim of this study was to determine the acute effect of pitch shape modification on heart rate responses, technical actions and time-motion characteristics on male amateur soccer players during 6-a-side small-sided games (SSGs). Players completed three different SSGs dimensions: (1) normal pitch (NP; 35x50 m), (2) wide pitch (WP; 50x35 m) and (3) long pitch (LP; 25x70 m). Twenty seven male amateur soccer players ( age 24.85±5.86 years; body mass 73.06±6.07 kg; height 173.78±5.35 cm; training age 11.11±6.78) were monitored using heart rate monitor and a 10 Hz GPS device. Each game was played 20 minutes continuously following a standardised warm-up. HRmaks, mean maximun heart rate (%HRmaks), time spent in different HR % zones (90%), HRres, peak running speed, mean running speed, total distance covered, distance covered in five speed categories, number of accelerations and decelerations and player load were recorded and SSGs recorded to evaluate technical parametres of the players during the SSGs. All variables were expressed as means ± standard deviation. The assumption of normality and homogenity of variance were verified using Hartley Fmax and Levene test, respectively. One-way analysis of variance on repeated measures was performed to test the effect of different small-sided-games on internal and exernal responses. The pair-groups comparisons were tested with Bonferroni post-hoct test. The differences between technical parametres were evaluated by using Wilcoxan test.