İç dişli mekanizmalarında sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak gerilme analizi
Stress analysis of internal gear mechanism with finite element method
  1. Tez No: 127352
  2. Yazar: ORHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KOZI KAZIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Günümüzde, en basit tasarım problemleri de dahil olmak üzere mühendislik tasarım ve analizleri için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmaktadır. Dişli mekanizmalarında diş kökünde eğilme gerilmeleri nedeniyle oluşan kırılma ve temas eden yüzeylerde basınç kuvvetleri nedeniyle oluşan aşınma olaylarının hesabı dişli çark mukavemetini belirlemede temel ilgi noktalan olmaktadır. Bu çalışmada, iç dişli mekanizmalarında sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak gerilme analizi gerçekleştirilmiştir. İç dişli mekanizmalarındaki sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak elde edilen gerilme değerleri klasik yöntemlerle elde edilen değerlerle karşılaştırılmış, elde edilen sonuçlar hassasiyetleri ve güvenilirlikleri açısından kritiğe tabi tutulmuştur. Ayrıca, ikinci ve üçüncü bölümlerde, dişli çarklar ve evolvent profili hakkında genel teorik bilgiler sunulurken, dişli mekanizmaların gerilme ve mukavemet analizi konusu dördüncü bölümde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Beşinci bölümde ise Sonlu Elemanlar Yöntemi hakkında tanıtıcı seviyede bilgiler sunulmuştur. En son bölümde ise Mechanical Desktop çizim programı ile iç dişli elemanlarının çizimi ve ANSYS Sonlu Elemanlar Programı kullanılarak yapılan modelleme ve gerilme analizi çalışmaları anlatılmaktadır. Yine bu bölümde, Sonlu elemanlar Yöntemi kullanılarak elde edilen gerilme dağılımlarının teorik hesapla ve seçilen malzeme için mevcut olan gerilme emniyet değerleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : İç Dişliler, Sonlu Elemanlar Yöntemi, Gerilme Analizi, Model ^
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, inculuding easiest design problems finite element analysis has been used for engineering design and analysis. In gear mechanisims calculation of tooth breaking due to bending stresses at root, and wear at contact surfaces due to acting pressure forces is a major area of concern in order to define gear strength. In this study, a stress analysis using finite element method in an internal gear mechanisim has beeen conducted. Stress results obtained from finite element analysis has been compered to those obtained from the theoretical method, and their accuracy and reliability has been discussed. In addition, general theoretic information about gears and involute tooth profile has been presented in Second and Third Chapters while Fourth Chapter is dealing with in detail stress and strength analysis of gear mechanisims. In Fifth Chapter, Finite Element Method information in familiarization level has beeen presented as well. At the last chapter, design of the internal gear using Mechanical Desktop 3D drawing software program, and modelling and stress analysis work using ANSYS Finite Element Software has been described in detail. Also in this chapter stress distrubition obtained from finite element method has been compared with theoretical calculation and material safety factors. Key Words : Internal Gear, Finite Element Method, Stress Analysis, Model VI