Sürdürülebilir kent yönetimi: Mekânsal planlamanın su yönetimi ile entegrasyonu Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi örneği
The sustainable urban management: integration of spatial planning with in urban management in the case of Tekirdağ provience municipality
  1. Tez No: 600210
  2. Yazar: NESLİHAN KARAGÖZ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÖRER TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde, su kaynakları üzerinde artarak devam eden tüketim baskısı, kara kaynaklı su kirliliği ve hidrolojik döngüyü etkileyen kentsel büyümenin yol açtığı çevresel tahribat, su ve toprak kullanımı arasındaki ilişkinin önemini artırmaktadır. Toprak ve su kaynaklarının entegre yönetimi sürdürülebilir bir gelişmenin ve kentleşmenin güvencesi olarak görülmektedir. Bu çerçevede çalışma, mekânsal planlama ile su yönetimi arasındaki bağlantıları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez, yerel düzeyde su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesine hizmet eden yönetsel yapının, mekânsal kararlar ile nasıl entegre edilmesi gerektiği sorusuna yanıt aramaktadır. Yerel yönetim düzeyinde su döngüsünü etkileyen mekânsal kararlar, yönetsel işleyiş ve kullanılan teknik araçlar değerlendirilmektedir. Bu amaçla su yönetimini mekânsal planlama süreçleri ile entegre eden yasal ve yönetsel yaklaşımlar, yerel düzeydeki uygulama örnekleri değerlendirilmiştir. Sürdürülebilir kent yönetimi için mekânsal planlamanın su yönetimine entegrasyonu önem kazanmaktadır. Bu anlamda, il belediyeleri, Türkiye'de su yönetimi ve mekânsal planlamanın entegrasyonu için bir fırsat sunmaktadır. Tez, Tekirdağ örneğinde yerel düzeyde su yönetimi ve mekânsal planlama süreçlerinin entegrasyonu için bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, rising consumption pressure on water resources, land-based water pollution, and environmental damage caused by the effect of urban growth on the hydrological cycle increase the significance of the link between water and land use. Integrated management of land and water resources is seen as a guarantee of sustainable development and urbanization. Within this framework, the study aims to reveal the link between spatial planning and water management. The thesis searches the answer of the question that how the managerial structure serving to protect and develop water resources at the local level should be integrated with spatial decisions. Spatial decisions affecting water cycle, managerial functioning and technical tools used at the level of local government are evaluated. For this purpose, legal and managerial approaches that integrate water management with spatial planning processes and examples of local-level applications were investigated. The integration of spatial planning and water management gains importance for sustainable city management. In this sense, provincial municipalities offer an opportunity for integration of water management and spatial planning in Turkey. The thesis proposes a model for the integration of water management and spatial planning processes at the local level with the case of Tekirdağ.