Kornea ödemi tedavisinde sürfaktanın etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of surfactant in the treatment of corneal edema
- Tez No: 600228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED BATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Katarakt ameliyatından sonra gelişen kornea ödeminin tedavisinde sürfaktan ile %3'lük sodyum klorürün etkinliğini kıyaslamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda prospektif kontrollü olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya katarakt ameliyatı olup kornea ödemi gelişmeyen 35 hastanın 35 gözü (Grup 1) ile kornea ödemi gelişen 66 hastanın 66 gözü dahil edildi. Kornea ödemi olan hastalar iki gruba ayrıldı, tedavisinde %3 sodyum klorür tedavisi verilen hastalar (33 göz) grup 2'yi, sürfaktan damla tedavisi verilen hastalar (33 göz) grup 3'ü oluşturdu. Tüm hastalara ameliyattan 1 gün önce ve ameliyattan sonraki 1.gün, 1.hafta ve 2.hafta tam bir oftalmolojik muayene ile birlikte ultrasonik pakimetri (UP), speküler mikroskopi (SPM) ve optik koherens tomografi (OCT) ile santral kornea kalınlığı (SKK) ölçümü, SPM kullanılarak endotel hücre sayımı yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 68,67±9,69 olup 42 (%41,6)'si kadın, 59 (%58,4)'u ise erkek idi. Ameliyattan önce; ortalama SKK ve endotel sayısı için gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. Ameliyattan sonra 1. günde; ortalama SKK grup 1'de diğer iki gruba göre istatistiksel olarak daha düşük iken (p0.05). Endotel hücre sayısı açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Ameliyattan sonra 7. ve 14. günde; ortalama SKK ölçümü açısından tüm kornea kalınlık ölçüm yöntemleriyle grup 1 ve 2 arasında anlamlı fark var iken (p>0,05), grup 1 ve 3 arasında anlamlı fark yoktu (p0,05), OCT'de anlamlı fark vardı (p:0,001). Ortalama endotel hücre sayısı açısından grup 2 ve 3 arasında anlamlı fark yok iken (p>0,05), grup 1'de anlamlı olarak daha yüksek idi (p: grup 1-2; 0,002, grup 1-3; 0,005). Sonuç: Katarakt ameliyatından sonra gelişen kornea ödeminin tedavisinde sürfaktan hipertonik sodyum klorür tedavisine göre daha etkili bir tedavi seçeneği olabilir.
Özet (Çeviri)
Aims: We aimed to compare the efficacy of surfactant and 3% sodium chloride in the treatment of corneal edema after cataract surgery. Materials and Methods: This study was carried out as a prospective controlled study in the Department of Ophthalmology, Faculty of Medicine, Van Yüzüncü Yıl University. Thirty-five eyes of 35 patients (Group 1) with cataract surgery and no corneal edema and 66 eyes of 66 patients with corneal edema were included in the study. Patients with corneal edema were divided two groups, group 2 (33 eyes) were started 3% sodium chloride treatment and group 3 (33 eyes) were started surfactant drop treatment. Central corneal thickness (CCT) measurement by ultrasonic pachymetry (UP), specular microscopy (SPM) and optical coherence tomography (OCT) with a complete ophthalmologic examination 1 day before surgery and first day, first week and second week postoperatively. Endothelial cell counting was performed using SPM. Results: The mean age of the patients was 68.67 ± 9.69 and 42 (41.6%) were female and 59 (58.4%) were male. There was no statistically significant difference between the groups in terms of mean CCT and endothelial number before surgery (p>0,05). On the first postoperative day; mean CCT was significantly lower in group 1 than in the other two groups (p0,05). There was no significant difference between the groups in terms of endothelial cell count (p>0,05). On the 7th and 14th postoperative day; there was a significant difference between the groups 1 and 2 with all CCT measurement methods (p: UP; 0.001, SPM; 0.007, OCT; 0,001), and there was no significant difference between the groups 1 and 3 (p>0,05). While there was no significant difference between groups 2 and 3 in UP and SPM (p>0,05), there was a significant difference in OCT (p: 0,001). The mean endothelial cell count was not significantly different between groups 2 and 3 (p>0,05), but was significantly higher in group 1 (p: group 1-2; 0.002, group 1-3; 0,005). Conclusion: Surfactant may be a more effective treatment option than hypertonic sodium chloride in the treatment of corneal edema after cataract surgery.