Hiperbarik oksijen tedavisinin ön segment bulgularına ve göziçi basıncına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hyperbaric oxygen therapy on anterior segment findings and intraocular pressure
- Tez No: 523690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖZÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hiperbarik oksijen tedavisinin gözün ön segment morfolojisine ve göziçi basıncına akut etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve gözlemsel çalışmaya Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak-Ekim 2018 tarihleri arasında herhangi bir endikasyonla ayaktan Hiperbarik Oksijen Tedavisine(HBOT) alınan 30 hasta dahil edildi.Her bir hastanın sadece sağ gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların HBOT uygulanmadan önce ve bir seans HBOT uygulandıktan 24 saat sonra refraktif kusurları otorefraktometre ile göz içi basınçları pnömotik tonometre ile ön segment parametrelerinden pakimetri, keratometri, ön kamara derinliği ve iridokorneal açı değerleri korneal topoğrafi ile ölçüldü. Bulgular: Çalışmada 19 erkek (% 64) ve 11 kadın (% 36) olmak üzere toplam 30 hastanın 30 gözü incelendi.Çalışmamıza dahil olan hastalardan 17 hasta (%57) ani işitme kaybı, 7 hasta (%23) kronik osteomyelit, 4 hasta (%13) retinal arter oklüzyonu ve 2 hasta da (%7) avasküler nekroz nedeniyle HBOT aldı. Hastaların ortalama yaşı 44.33 ±16.12 (yaş aralığı 18-80 yıl) olarak belirlendi. Hiperbarik Oksijen Tedavisi öncesi hastaların göz içi basıncı ortalama 13.70±4.16 mmHg (milimetre civa) iken HBOT sonrası hastaların göziçi basıncı ortalama 12.66±4.54 mmHg olup istatiksel olarak anlamlı bir azalma bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate changes in anterior segment morphology of eye and intraocular pressure after hyperbaric oxygen therapy . Materials and Methods: This prospective and observational study included 30 patients who received outpatient Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT) in Konya Training and Research Hospital between January and October 2018 for any indication. Only the right eyes of patients were evaluated in the study. Pachymetry, keratometry, anterior chamber depth and iridocorneal angle were measured by corneal topography and intraocular pressure was measured by pneumatic tonometer. Refractive errors of patients were measured by autorefractometer. All measurements were made before and 24 hours after HBOT. Results: In our study, 30 eyes of 30 patients 19 male (64 % ) and 11 female ( 36 %) were examined. Of the patients included in our study, 17 patients ( 57 % ) had sudden hearing loss, 7 patients ( 23 % ) had chronic osteomyelitis, 4 patients ( 13 % ) had retinal artery occlusion and 2 patients ( 7 % ) had avascular necrosis. They received HBOT because of these diseases. The mean age of the patients was 44.33 ± 16.12 years (range 18-80 years). Mean intraocular pressure of patients before hyperbaric oxygen therapy was 13.70 ± 4.16 mmHg (millimeters of mercury) while the mean intraocular pressure of patients after HBOT was 12.66 ± 4.54 mmHg and statistically significant decrease was found (p 0.05).