Tekstil esaslı uzama sensörlerinin özelliklerinin incelenmesi
An investigation on the design and the effectiveness of textile stretch sensors
- Tez No: 600293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tekstil materyalleri günlük hayatın her aşaması ile iç içe kullanılan malzemelerdir. Bu materyaller sadece kıyafet veya aksesuar olarak tercih edilmemekte, akıllı tekstiller olarak da fonksiyonel özellikleri ile kullanım alanı bulmaktadır. Akıllı tekstil yapıları, sensör olarak kullanıldığında, spordan sağlık alanına kadar birçok alanda yeni nesil tekstil materyallerini oluşturmaktadır. Bu sensörler insanların fizyolojik parametrelerinin ve hareketlerinin ölçümünde kullanılmaktadır. Ticari olarak kullanılan elektronik sensörler basınç sensörleri, uzama sensörleri, kimyasal sensörler, optik sensörler, gaz sensörleri ve sıcaklık sensörleridir. Bu çalışma kapsamında tekstil malzemelerindeki uzamayı algılamak amacıyla geliştirilen tekstil esaslı uzama sensörlerine odaklanılmıştır. Bu kapsamda çelik iletken iplikler kullanılarak üretilen farklı tipte örme kumaş yapılarının farklı uzama oranları altında direnç değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile materials are almost everywhere in our daily lives. These materials do not only used by people as clothing, but also preferred by them as smart textiles owing to their functional properties. Smart textiles which are used as sensors provides new generation textile materials and they are mainly used in different areas such as sport and health. These sensors monitor body movements and physiological parameters of human. The commercial electronical sensors currently used are pressure sensors, strain sensors, chemical sensors, optical sensors, gas sensors and temperature sensors. Textile based strain sensors senses the strain behavior in a textile material and these sensors were discussed within the scope of this thesis. In this context, the resistance changes of different types of knitted fabric structures, which were produced using steel conductive yarns; with under different elongation values were examined.