Evaluation of micropollutant toxicity in Ergene River during a dry month
Ergene Nehri'nde kurak dönemde tespit edilen mikrokirleticilerin toksisite değerlendirmesi
- Tez No: 600295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışmasında, Ağustos 2017 ayında Ergene Nehri'nden alınan numunelerde mikrokirletici analizleri yapılmıştır. Ayrıca, her bir su numunesi için Microtox toksisite testi kullanılarak akut toksisite değerleri hesaplanmış ve saptanan mikrokirleticiler ile toksisite arasındaki ilişki araştırılmıştır. Numunelerde analiz edilen 222 mikrokirleticiden 131 tanesi en az bir numunede saptanmıştır. Bu mikrokirleticiler arasında öncelikli kirleticiler, antibiyotikler, bromlu alev geciktiriciler, nonilfenoller, dezenfektanlar, böcek ilaçları, plastikleştiriciler, koku maddeleri ve siyanotoksinler bulunmaktadır. Ergene Nehri'nden alınan bütün numunelerde, benzildimetildodesilamonyum (BAC 12), benzildimetiltetradesilamonyum (BAC 14), N,N-dietil-m-toluamid (DEET), ofloksasin ve 3,3',4,4',5,5'-hekzaklorlubifenil (PCB-169) tespit edilmiştir. En fazla kimyasal madde Ergene Nehri'nin yan kolu olan Çorlu Deresi'nden alınan numunede bulunurken, en az kimyasal madde Ergene Nehri'ni besleyen kaynaklardan alınan numunede saptanmıştır. En yüksek toksisite değeri, Ergene-1 Organize Sanayi Bölgesi'ne yakın bir yerden alınan numunede tespit edilmiş olup bu numunede 15 ağır metal ve 33 mikrokirletici madde saptanmıştır. Numunelerde, özellikle hekza(metoksimetil)melamin, damascone, PCB-169, alüminyum, nikel, bor ve çinko maddelerine yüksek konsantrasyonlarda rastlanmıştır. BAC 14, benzilamin, nonilfenol dietoksilat, PCB-169, BAC 12, disikloheksilamin ve celestolide maddelerinin toksisiteye en çok katkıda bulunan maddeler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Konsantrasyon Ekleme ve Bağımsız Eylem toksisite tahmin modelleri kullanılarak her bir numune noktası için karışım toksisitesi hesaplanmış ve ölçülen toksisite değerleriyle arasındaki ilişki incelenmiştir. Su kalitesi ve toksisite incelendiğinde en yüksek kirlilik değerleri, tekstil ve deri organize sanayi bölgeleri ile evsel ve kentsel atık su deşarjlarının baskısı altında olan Çorlu ve Ergene Derelerinden alınan su numunelerinde gözlenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar Ergene Nehri'nde mikrokirleticilerden kaynaklanan riski anlamakta ve kirletici kaynakları için deşarj standartları belirlemekte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, micropollutant analyses were carried out on water samples taken from Ergene River in August 2017. Additionally, acute toxicity values of each sample were determined by using Microtox test and relationship between micropollutants and toxicity was investigated. About 222 micropollutants analyzed in samples, 131 of which were detected at least once. Among them were priority pollutants, antibiotics, brominated flame retardants, nonylphenols, disinfectants, pesticides, plasticizers, fragrances and cyanotoxins. Benzyldimethyldodecylammonium (BAC-12), benzyldimethyltetradecylammonium (BAC-14), N,N-diethyl-m-toluamide (DEET), ofloxacin and 3,3',4,4',5,5'-hexachlorobiphenyl (PCB-169) were detected in all samples. Most substances were found in sample taken from Çorlu Creek while, least substances were detected in sample taken from the source of Ergene River. The highest toxicity was reported in sample taken from near to Ergene-1 Organized Industrial Zone and at this sample 15 heavy metals and 33 micropollutants were detected. Especially, hexa(methoxymethyl)melamine, damascone, PCB-169, aluminum, nickel, boron and zinc were found in high concentrations. Although relation of each pollutant with toxicity showed that BAC-14, benzylamine, nonylphenol diethoxylate, PCB-169, BAC-12, dicyclohexylamine, celestolide were probably contributed to toxicity, the regression was relatively low. Moreover, relation between actual toxicity and predicted mixture toxicity derived by using Concentration Addition and Independent Action toxicity prediction models. When water quality and toxicity were examined, the highest pollution were observed in Çorlu and Ergene Creek which are under pressure of textile and leather organized industrial areas and domestic discharges. Outcomes of this study may contribute in understanding the risk of micropollutants in Ergene River and developing discharge limits for these pollutants.