Kardemir A.Ş. kireç fabrikasında meydana gelen toz oluşumu ve tozsuzlaştırma sistemi tasarımı
Dust formation in lime plant of Kardemir Inc. and dedusting system design
- Tez No: 600303
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kardemir A.Ş. kireç fabrikasında 400 ton/gün ve 270 ton/gün kapasiteli iki adet kireç fırını bulunmaktadır. Kireç fırınlarından çıkan tozu toplayan toz toplama sistemleri mevcuttur. Ancak kireçtaşının silolara yüklenmesi, boşaltılması, fırınlara şarj ve fırınlardan deşarj edilmesi, kireç fırınından çıkan kirecin mamul kireç silosuna yüklenmesi, elenmesi, gerektiğinde kırılması ve çelikhaneye nakli sürecinde tozsuzlaştırma için geçici olarak bir sistem yapılmıştır. Bu sistem uzun yıllardır çalışmamaktadır. Bu çalışmada kireç fabrikasında çok miktarda oluşan kireçtaşı ve kireç tozunun oluştuğu yerlerin tespit edilmesi, tespit edilen bu yerlerdeki toz ölçüm değerlerinin belirlenmesi ve bu bilgiler kapsamında tozsuzlaştırma sistemi tasarımı ile kireç fabrikasının mümkün olduğunca tozsuzlaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are two lime kilns with the capacity of 400 tons/day and 270 tons/day in the lime plant of Kardemir Inc. There is a dust collection system collects the dust from the lime kilns. A temporary system has been made for dedusting for loading and discharging of limestone into silos, charging and discharging from ovens, loading and sieving and breakage of lime when needed from lime kiln into finished lime silo during the transfer to the meltshop. However, this system has not been working for many years. The aim of this study to determine the places where limestone and lime dust formed in large amounts in the lime factory and dust measurement values at these locations and design a dedusting system within the scope of this information. It is also aimed to dedust the lime factory as much as possible.