Silisyum dioksid nanopartiküllerinin, Akdeniz midyesi (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) dokuları üzerindeki toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the toxic effects of silicon dioxide nanoparticles on tissues of the Mediterranean mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819)
- Tez No: 600307
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL HAYRETDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Histology and Embryology, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda; sucul ekosistemin önemli bir bileşeni olan Mytilus galloprovincialis (akdeniz midyesi) örneklerinin, silisyum dioksid (SiO2) nanopartikülüne maruziyetinin olası toksik etkilerinin histopatolojik olarak ortaya konması amaçlanmıştır. M. galloprovincialis örnekleri 96 saat süreyle 3 farklı konsantrasyonda (0, 0,1, 1 ve 10 mg/l) SiO2 nanopartikülüne maruz bırakıldıktan sonra histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Işık mikroskobu ile yapılan incelemeler sonucunda elde edilen sonuçlara göre SiO2 nanopartikülüne maruz bırakılan midyelerin histolojik kesitlerinde: solungaçlarda lameller füzyon ve deformasyon, sindirim bezlerinde primer kanal, sekonder kanal ve hepatopankreatik tübüllerde hasar ve bunlara ait bağ dokusunda hemolitik infiltrasyon, mantodaki bağ dokuda doku parçalanması ve gonad dokusundaki veziküler bağ dokuda inflamasyon odakları tespit edilmiştir. Doz artışına bağlı olarak histopatolojik bulgular artış göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre; SiO2'in uygulanan dozlarda Mytilus galloprovincialis için toksik etkili olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In our study; Mytilus galloprovincialis (Mediterranean mussel) was used as indicator species, which are an important component of the aquatic ecosystem, to reveal potential toxic effects of silicon dioxide (SiO2) nanoparticles. Samples of M. galloprovincialis were evaluated histopathologically after exposure to SiO2 nanoparticle at 3 different concentrations (0, 0.1, 1 and 10 mg/L) for 96 hours. According to the finding by light microscopy, the histological sections of the mussels exposed to SiO2 nanoparticles showed: fusion and deformation of the lamellar gills, primary duct in the digestive glands, secondary duct and hepatopancreatic tubules, damage to the connective tissue and hemolytic infiltration, focal inflammation in the vesicular connective tissue. Histopathological findings increased, in a concentration dependent manner. In conclusion, it during 96 h has been proven. That SiO2 is toxic to Mytilus galloprovincialis at the administered concentrations.