Özel eğitim kurumlarının tercihinde spor tesislerinin ve spor organizasyonlarının etkisi
The effect of sport facilities and sport organizations in the preference of special education institutions
- Tez No: 600315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim kurumlarının tercih edilmesinde spor tesislerinin ve spor organizasyonlarının etkisini tespit etmektir.Farklı öğrenim düzeylerine sahip tüketicilerin özel eğitim kurumları tercihlerini etkileyen faktörler arasında fark olup olmadığı, farklı gelir düzeylerine sahip tüketicilerin özel eğitim kurumları tercihlerini etkileyen faktörler arasında fark olup olmadığı, farklı mesleklere sahip velilerin özel eğitim kurumları tercihlerini etkileyen faktörler arasında fark olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma evrenini, 2019 yılında İstanbul ilinde, Üsküdar ilçesinde bulunan özel bir eğitim kurumuna kayıtlı öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 2019 yılında İstanbul ilinde, Üsküdar ilçesinde bulunan özel bir eğitim kurumuna kayıtlı öğrencilerin velisi olan 336 kişidir. Araştırma grubunun 204 'ü erkek, 132'si ise kadındır. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme metodu tercih edilmiştir. Çalışmanın kavramsal çerçevesi için yapılan literatür taraması kısmının ardından bu çerçeveye veri sağlamak amacıyla İstanbul ölçeğinde bir ölçek çalışması yürütülmüştür. İlgili ölçek çalışması Google Formlar üzerinden on-line olarak gerçekleştirilmiştir. Ölçekten elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, ikili gruplar için ttesti, çoklu gruplar için tek yönlü varyans analizi (Anova) uygulanarak sonuçlartablolar halinde gösterilmiştir. Yapılan çalışmada; velilerin özel eğitim kurumlarını tercih etmelerinde spor tesislerinin ve spor organizasyonlarının etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; yapılan çalışmada; velilerin özel eğitim kurumlarını tercih etmelerinde spor tesislerinin ve spor organizasyonlarının önemli pay sahibi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the effect of sports facilities and sports events in individuals' preferences about private educational institutions. It was intended to find out whether there were differences among the factors affecting the private educational institution preferences of consumers with different educational backgrounds, consumers with different levels of income and parents with different occupations. The population of the study consisted of the parents of students enrolled in a private educational institution in Üsküdar district of Istanbul province in 2019. The sample group of the study consisted of 336 individuals who were the parents of students enrolled in a private educational institution in Üsküdar district of Istanbul province in 2019. 204 of these individuals were male and 132 of them were female. Convenience sampling method was preferred in the study. Following the literature review performed for the conceptual framework of the study, a scale study was performed at Istanbul scale in order to provide data for this framework. The relevant scale study was performed online via Google Forms. The data obtained from the scale were subjected to frequency, percentage, arithmetic mean, t-test for two groups and one-way variance analysis (Anova) for multiple groups and the results were shown in tables. According to the results of the study, sports facilities and sports events were influential in parents' preferences about private educational institutions. In conclusion, sports facilities and sports events were found to have a significant role in parents' preferences about private educational institutions.