Ege Üniversitesi öğrencilerinin yoğurt tüketim alışkanlıkları ve bu alışkanlıkları etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Detection of yogurt consumption habi̇ts and the factors that affect these habits among the students of Ege University
  1. Tez No: 600318
  2. Yazar: TAYFUN TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada dört farklı sosyo-ekonomik grubu (yüksek, düşük, orta, alt) temsil eden toplam 400 kişilik Ege Üniversitesi lisans öğrencileri grubunun yoğurt tüketim alışkanlıkları, yoğurt hakkındaki bilgi düzeyleri ve konu ile ilgili kanaatlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Anket yapılan öğrenciler tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve bire bir görüşülerek kendilerinden konu ile ilgili soruları cevaplandırmaları istenmiştir. Ankette 31 soru yer almış bu soruların ilk altı sorusu demografik içerikli sorulardan oluşmuştur. Araştırma neticesinde elde edilen bilgiler; genel olarak ve genel içerisindeki gruplara göre değerlendirmeleri yapılarak % oran ve grafikler halinde verilmiştir. Bu oran ve grafikler hazırlanırken SPSS 17.00 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak öğrencilerin büyük çoğunluğunda (%70) yoğurt yeme alışkanlığı olmadığı, günlük kişi başına 176 gr, yıllık olarak 64 kg yoğurt tüketildiği belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin yoğurt konusunda yetersiz düzeyde bilgiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu durumun farklı sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrenciler arasında da yaklaşık benzer niteliklerde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, yoghurt consumption habits, knowledge level and concerns about yoghurt of 400 bachelors students of Ege Univesity representing from 4 different socio-economic groups (high, medium, low, and sub-economic groups ) were studied. The subjects who participated in the research were selected by random sampling method and they were asked to answer the questions related to the subject by one-to-one interviews. The information obtained from the research results are given in evaluation percent %and graphics by evaluating according to the general and general groups. In accordance with the results of the research, it was determined that majority of the students (%70) did not have yoghurt eating habits due to their nutritional habits and yogurt consumption per capita was determined as 176 gr for daily and 64 kg for yearly. It was also determined that the subjects had insufficient knowledge of yoghurt. This status has been determined to be approximately between those who have different socio-economic levels