Ege Üniversitesi öğrencilerinin üniversiteye uyum düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of Ege University students' adjustment to university according to some variables
  1. Tez No: 162485
  2. Yazar: FUNDA AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
128 ÖZET Bu araştırmada, Ege Üniversitesinde okuyan öğrencilerinin üniversite yaşamına uyumlarının demografik, ailevi ve akademik değişkenlere göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Bu değişkenler cinsiyet, yaşamlarının çoğunun geçirildiği yerleşim yeri, şu an kaldığı yer, annenin ve babanın eğitim düzeyleri, ailenin gelir durumu, anne ve babanın algılanan çocuk yetiştirme tutumları, bağlı oldukları fakülte, okudukları bölüm, sınıf düzeyi ve akademik başarı algısıdır. Veriler,“Üniversite Yaşamı Ölçeği”(ÜYÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formunun Psikoloji, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Coğrafya, Arkeoloji, Eczacılık, Elektrik-Elektronik ve Makine Mühendisliği bölümlerinin birinci, ikinci, üçünü ve dördüncü sınıflarında okuyan 1044 öğrenciye uygulanması ile elde edilmiştir. Araştırma verileri t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Scheffe testi ile analiz edilmiştir. Gruplar arası farkın anlamlılık kontrolü için hata payı.05 olarak alınmıştır. Bu araştırmanın sonucunda öğrencilerin ÜYÖ ve alt ölçeklerine ilişkin uyum düzeylerinin ailenin gelir düzeyi, annelerinin yetiştirme tutumu, babalarının yetiştirme tutumu ve akademik başarı algılarına göre farklılaştığı bulunmuştur. Öğrencilerin üniversite ortamına uyum, duygusal uyum, karşı cinsle ilişkiler, akademik uyum, sosyal uyum ve genel uyum düzeyleri babalarının eğitim düzeyi ve okudukları bölüme göre farklılaşmaktadır. Bunlara ek olarak öğrencilerin üniversite ortamına uyum, kişisel uyum, karşı cinsle ilişkiler, akademik uyum, sosyal uyum ve genel uyum düzeyleri cinsiyetlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Öğrencilerin üniversite ortamına uyum, akademik uyum ve genel uyum düzeyleri, yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim yerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuş. Öğrencilerin üniversite ortamına uyum, kişisel uyum, karşı cinsle ilişkiler, akademik uyum, ve genel uyum düzeyleri şu an kaldıkları yere göre farklılaşmaktadır. Öğrencilerin üniversite ortamına uyum, duygusal uyum, karşı cinsle ilişkiler, akademik uyum,kişisel uyum ve genel uyum düzeyleri, annelerinin eğitim düzeyine göre farklılaştığı bulunmuştur. Öğrencilerin üniversite ortamına uyum, duygusal uyum, karşı cinsle ilişkiler, akademik uyum, ve genel uyum düzeyleri, bağlı oldukları fakülteye göre farklılaşmaktadır. Öğrencilerin duygusal uyum, karşı cinsle ilişkiler, akademik uyum, sosyal uyum ve genel uyum düzeyleri, sınıf düzeylerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
129 ABSTRACT In this study, psychological adjustment of Ege university students to university life was examined in terms of demographic, parental and academic variables. The independent variables consisted of gender, the place where most of the time spent, present residence, education level of parents, perceived parental attitudes, parental income, faculty, major, grade and perceived academic success. The data were gathered from 1044 first, second, third and fourth grade students from the departments of Psychology, Geography, Archeology, American Culture and Literature, Electric-Electronic and Mechanical Engineering. As data collection instruments“University Life Scale”(ULS) and the“personal information form”which was developed by the researcher were used. For the analysis of data t-test, ANOVA and Scheffe test were run. The significance level for differences between groups was.05. The results of this study indicated that there were significant differences in students' ULS and its subscales according to parental income, perceived parental attitudes and perceived academic success. Also, significant differences were observed in students' college environment adjustment, emotional adjustment, relation with the opposite sex, academic adjustment, social adjustment and general adjustment according to father's education level and students' major. Moreover, significant differences were found in students' college environment adjustment, personal adjustment, relation with the opposite sex, academic adjustment, social adjustment and general adjustment according to gender. There were significant differences in students' college environment adjustment, academic adjustment, and general adjustment according to the place where most of the time is spent. Significant differences were found in students' college environment adjustment, personal adjustment, relation with the opposite sex, academic adjustment and general adjustment according to present residence. There were significant differences in students' college environment adjustment, emotional adjustment, relation with the opposite sex, academic adjustment, personal adjustment and general adjustment according to mother's education level Significant differences were found in students' college environment adjustment, emotional adjustment, relation with the opposite sex, academic adjustment and general adjustment according to student's faculty. There were significant differences in students' emotional adjustment, relation with the opposite sex, academic adjustment, social adjustment and general adjustment according to student's grade.