Volan ve lityum-iyon batarya enerji depolama sistemlerinin kıyaslanması ve hibrit enerji depolama sisteminin farklı yük profilleri üzerinde performans analizi
Comparison of flywheel and li-ion battery energy storage systems and performance analysis of hybrid energy storage system on different load profiles
- Tez No: 600319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde enerji güvenilirliğini ve sürdürülebilir enerji kullanımını sağlamak için enerji depolama sistemleri, yoğun olmayan saatlerde enerji depolayabilme ve yoğun saatlerde enerji sağlayabilme özelliğiyle önem kazanmıştır. Bununla birlikte, mevcut enerji depolama teknolojilerinin her birinin kendine özgü üstünlüklerinin yanı sıra eksiklikleri de vardır. Dolayısıyla şarj / deşarj, güç yoğunluğu, enerji yoğunluğu, tepki süresi, maliyet, yaşam döngüsü gibi çeşitli konular nedeniyle enerji depolamakta zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle, enerjinin güvenilirliği ve devamlığını sağlamak için farklı teknolojilerin yer aldığı hibrit enerji depolama sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, volan ve lityum-iyon batarya enerji depolama sistemlerinin teknik özellikleri incelenmiştir. Tepki süreleri, maliyet, güç yoğunluğu, enerji yoğunluğu, deşarj süreleri kıyaslanmıştır. Bu iki enerji depolama sisteminin sahip oldukları farklı tepki süreleri, deşarj süreleri, güç ve enerji yoğunluklarıyla daha uzun süreli ve daha hızlı tepki süresine sahip bir enerji depolama sistemi imkanı sunduğu için uygulanabilir bir yapı olarak öngörülmüştür. Bu iki sistemin ayrı ayrı ve hibrit sistemin iki farklı yük profili üzerinde performansları ve sistem maliyetleri incelenerek karşılaştırılmalı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy storage systems have gained importance with the ability to store energy during off-peak hours and to provide energy at peak hours in order to ensure energy reliability and sustainable energy use. However, each existing energy storage technologies has advantages and disadvantages. Thus there ate difficulties in storing energy due to various issues such as charge / discharge, power density, energy density, response time, cost, life cycle. For this reason, hybrid energy storage systems involving different technologies are used to ensure the reliability and continuity of energy. In this study, technical properties of flywheel and li-ion battery energy storage systems are investigated. Response times, cost, power density, energy density are compared. These two energy storage systems are envisaged as a feasible structure because they offer an energy storage system with different response times, discharge times, power and energy densities with a longer and faster response time. These two systems and hybrid system are analyzed separately by analyzing their performance and system costs on two different loads.