Güdümlü füzelerde kullanılan baskı devre kartlarındaki gerinimlerin deneysel olarak tespiti ve füze ateşleme mekanizmasına etkisinin araştırılması
Experimental measurement of strain on printed circuit boards that are used in guided missiles and determining its effect on missile firing mechanism
  1. Tez No: 600320
  2. Yazar: MEHMET ARINÇ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KADİR ÖZSUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Baskı devre kartlarında, termal etkilere bağlı büzülme veya genleşme kartlar ile bileşenleri birleştiren lehim yapılarını bozabilmekte, bazı sistemlerde ise termal etkilerle meydana gelen şekil bozuklukları baskı devre kartlarını doğrudan kullanılmaz hale gelebilmektedir. Bu çalışmada, İHA irtifasında taşınan bir füzenin içerisindeki füze bilgisayarına ait baskı devre kartlarının soğuma hızı sonlu eleman analizi yardımı ile tespit edilmiştir. Ardından, soğuk şartlandırma çevresel test kabini ve gerinim ölçerler kullanılarak oda sıcaklığından irtifa sıcaklığına düşene kadar kart numunesi üzerindeki gerinimler elde edilmiş ve termal genleşme katsayısı belirlenmiştir. Elde edilen gerinim sonuçlarının kabul edilebilir limitler içinde olduğu ve füze ateşleme elektroniğinin güvenli kaldığı görülmüştür. Elde edilen termal genleşme katsayıları ise daha sonraki çalışmalara girdi sağlayabilecek şekilde kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contraction or expansion of printed circuit boards (PCB's) due to thermal effects can damage solder joints or directly cause failures due to deformations on the PCB itself. In this study, a PCB used in a missile being carried on an unmanned aerial vehicle(UAV) is being examined. Finite element analysis is conducted to determine the time for the PCB to reach the minimum temperature specification limit in UAV cruising altitudes. Then, a specimen was cut-out from the PCB and subjected to cold test chamber using the temperature and time data. Strain data from the sample is gathered using a strain gauge and a data acquisition system. Obtained strain values are compared to industry standards to see if there is failure risk or not. Moreover, thermal expansion values obtained during the tests can be used in applications using similar type of PCB's.