12-15 yaş aralığında taekwondo sporcuları ile karate sporcularının Q açısı değerinin karşılaştırılması
Comparison of Q angle values of taekwondo athletes and karate athletes between the ages of 12-15
- Tez No: 600321
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yapmanın fizyolojik çıktılarından biri olan q-açısı değişimleri-nin 12-15 yaş aralığında incelenmesidir. Bu doğrultuda, İstanbul'un Bahçelievler ilçe-sinde bulunana Bahçelievler Gençlik Tekvando İhtisas Spor Kulübü Derneği ile Bahçeli-evler Belediye Spor Kulübü Karate Branşı dahilindeki 60 tekvandocu ve 60 karateci üzerinde gönüllülük esasına bağlı olarak q-açısı ölçümü gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçilimi yapılırken, katılımcıların en az 2 yıldır aktif olarak bu sporlardan birini yapıyor olması şartı aranmıştır. Çalışmada tekvandocular ve karateciler arasında farklılık olup olmadığı araştırılırken Bağımsız Örneklem t-Test yöntemine, aktif olarak spor yapma süresi ile q-açısı arasında ilişki olup olmadığına bakılırken de Pearson Korelasyon Anali-zine başvurulmuştur. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında tekvandocula-rın q-açısının, karatecilere göre istatistiki olarak anlamlı bir şekilde daha dar olduğu tes-pit edilmiştir. Ayrıca tekvando yapma süresi ile q-açısı arasında da negatif yönlü zayıf bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the q-angle changes that is one of output of doing sports in the ages of 12-15. In this aspect, a measurement of q-angle was done based on volunteering on 60 taekwondo and 60 karate sportsmen at Bahçelievler Gençlik Tek-vando İhtisas Spor Kulübü Derneği ile Bahçelievler Belediye Spor Kulübü Karate Bran-şı which are in the province of Bahçelievler at İstanbul. While selecting the sample, volunteers were selected from the ones who were doing one of these sports for at least 2 years. In the study, while whether there is a difference between taekwondo and karate sportsman, Indipendent t-Test method was applied; where whether there is relation be-tween active sports background and q-angle, Pearson Correlation Analysis was used. After the analysis, it is seen when it is looked at the results that taekwondo sportsmen's q-angle is narrower than the karate sportsmen's q angle. It is also found that there is negative correlation between active sports background in taekwondo and q-angle.