Rekreatif amaçlı spor yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
Relationship between physical activity levels and quality of life of recreational sports individuals
- Tez No: 600326
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Rekreatif amaçlı spor yapan bireylerin ,fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmanın evrenini İstanbul ilinde ikamet eden, farklı spor merkezlerinden 18 yaş ve üzeri 40 kadın ve 60 erkek toplamda 100 birey oluşturmaktadır. Bireylerin kendi kendilerine uyguladıkları son bir haftadaki fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirmek içinUluslararası Fiziksel Aktivite Kısa Formu ve son dört hafta içinde yaşam kalite düzeylerini belirlemek için Short-36 yaşam kalitesi formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde spss 22 paket programını kullanılmıştır.Tanımlayıcı istatistikler için sayı ve yüzde, uygulama sonrasında elde edilen verilerin karşılaştırılmasında Wann-Whitney ve Kruskall-Wallis ve Spearman's rho korelasyon analizi testiyle yapılmış olup elde edilen verilerin anlamlılığı 0,05 ve 0,01 düzeyinde sınanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin ortalama Met değerleri 770,04 MET/dak/hafta' dır. Yaşam kalitesi ortalama puanları Ağrı; 74,18, Genel Sağlık Algısı; 64,85 puan, Fiziksel fonksiyon; 83,11, Fiziksel Rol Güçlüğü; 71,00, Emosyonel Rol Güçlüğü; 54,00, ortalama Sosyal işlevsellik;77,25 puan, Enerji-Canlılık; 63,10, Ruhsal Sağlık; 67,00 puan olarak bulunmuştur. Toplam Mental Sağlık Skoru; 65,34 puan, Fiziksel Sağlık Skoru; 73,28 puan olarak belirlenmiştir. Sonuç: Spor ve fiziksel aktivite arttıkça, bireylerin yaşam kalitelerinde de önemli ölçüde artış olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was the investigation of the relationship between physical activity level and quality of life in individuals that doing sports for recreational purpose. Methods: The population of this study has consisted of 100 individuals, who reside in Istanbul, over 18 years old, 40 female and 60 male from different sports centers. The International Physical Activity Short Form was applied to assess the physical activity levels of the individuals that they applied themselves and Short-36 quality of life form was applied to assess the quality of life in last four weeks. Spss 22 software was used to analyze the obtained data. After the descriptive statistics (frequency, percentage, average, standard deviation), Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H and Spearman's Rho Correlation analyses were applied to obtained data. Significance levels were accepted as 0.05 and 0.01. Results: Met values of the individuals were found 770,04 MET/minutes/week. Quality of life scores were as follow; Pain: 74.18, General Health Perception: 64.85, Physical Function: 83.11, Average of Social Functionality: 77.25, Energy-Vitality: 63.10, Mental Health: 67.00. Total Mental Score was found 65.34, Total Physical Health Score was found 73.28 . Conculusion: As a result; As sports and physical activity increase, it can be said that there is a significant increase in the quality of life of individuals.