Rekreatif sosyal yaşam merkezleri ile semt sahalarında fiziksel aktivite yapan bireylerin egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
The investigation of exercise addiction levels of individuals doing physical activity in recreational social life centres and neighbourhood fields
  1. Tez No: 904150
  2. Yazar: CANER TUĞLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF HABİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Niğde ilinde rekreatif amaçla veya semt sahalarında aktif egzersiz yapan bireylerin egzersiz bağımlılığını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 271'i erkek, 249'u kadın olmak üzere toplamda 520 bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ) adlı anket kullanılmış ve toplanan veriler JASP (Java Analysis Software Package) programı ile değişkenler açısından incelenmiştir. Cinsiyet değişkeninin egzersiz bağımlılığı puanlarına olan etkisinin incelenmesinde bağımsız gruplar t testi, egzersiz yapılan süre, eğitim düzeyleri, yaş ve VKİ değişkenlerinin egzersiz bağımlılığı puanlarına olan etkisinin incelenmesine ise One-Way Anova ve Post Hoc Tukey testleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen istatistiksel bulgulara göre; egzersiz yapılan süre ve eğitim seviyesi değişkenleri ile egzersiz bağımlılığı puanları arasında anlamlı bir ilişki saptanmış iken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the factors affecting the exercise addiction of individuals who actively exercise for recreational purposes or in neighbourhood fields in Niğde province. It was carried out with the participation of 520 individuals in total, 271 of whom were male and 249 of whom were female. A questionnaire called Exercise Addiction Scale (EAS) was used to collect the data and the collected data were analysed in terms of variables with JASP (Java Analysis Software Package) programme. Independent groups t test was used to examine the effect of gender variable on exercise addiction scores, and One-Way Anova and Post Hoc Tukey tests were used to examine the effect of exercise duration, education levels, age and BMI variables on exercise addiction scores. According to the statistical findings obtained in the study; while a significant relationship was found between the variables of duration of exercise and education level and exercise addiction scores (p0.05).