Bir petrol rafinerisinde amonyak tankında kaza sonuçlarının ALOHA modelleme yazılımı ile değerlendirilmesi
Evaluation of accident results in ammonia tank in an oil refinery with aloha modeling software
  1. Tez No: 600347
  2. Yazar: EMHEMED MASOUD MOHAMED SLIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kimya Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Public Health, Chemical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada vurguladığımız çeşitli nedenler, iklimlendirme ve soğutmada gaz kullanımı ve bu dünyada var olan amonyak gazı kullanımıdır. Hemen hemen tüm ülkeler bu gazları, özellikle de zehirli gazları kullanmayı bırakmamışlardır. Sağlık ve çevresel hasarın anında mı yoksa zamanla mı gerçekleşir konularına yönelik bu riskleri vurgulamak içindir. Ve amonyak gazı ve bunun ardından atmosferdeki sıvı ve buharlaşmayı sızma riskini belirlemek için bu saflıkta geniş bir alanın belirlenmesi gerekir. Değişen miktarlarda birçok inhalasyon riski vardır ve bu saf bağlamda sızıntı bildirilmiştir, özellikle amonyak gazı hala büyük bir grup ülke tarafından hala kullanılmakta olup, bunlar soğutucu akışkanlar ve ucuz üretim maliyeti ve iyi termal özellikler ve kullanım olarak kullanılmaktadır. Enerji tasarrufu. Ancak, bu alandaki insanların ve işçilerin oranının, kullanım yerindeki kamusal yaşamdaki oranlarının emebileceği sağlık risklerini görmezden gelmek istemiyor ve bunlardan kaynaklanan zararı önlemek istiyoruz. Arama bağlamında birçok neden ve riskten bahsedilecektir. Libya'da halen faaliyet gösteren bir şirkette, (Aloha programının) kullanımı ve amonyak depolama grubundan gerçek bilgi içeren anket gibi, tamamen bilimsel ve teknik metodolojiyi kullanarak bunlara tamamen erişebilmek için bu çözümlere dahil edilen çözümler geliştirilmiştir. (Marsa El Brega / Gübre / Petrol Şirketi).
Özet (Çeviri)
We have several reasons that we highlighted in this study, the use of gases in air conditioning and refrigeration, and the use of ammonia gas that exists in this world. Almost all countries have not stopped using these gases, especially toxic gases. And to highlight these risks, whether the health and environmental damage immediately or over time. And the determination of a large area of this pure to determine the ammonia gas and its risk of leaking the liquid and evaporation in the atmosphere after that. There are several risks of inhalation in varying quantities and leakage is reported in the context of this pure, especially since ammonia gas is still used by a large group of countries as refrigerants and cheap manufacturing cost and good thermal properties and use. Energy saving. But we do not want to ignore the health risks that can be absorbed by the proportion of people and workers in this area in public life in the places of use and avoid the damage caused by them. Many reasons and risks will be mentioned in the context of the search. The solutions that have been included in this purely to access them in this using purely scientific and technical methodology are currently developed, such as the use of the , Aloha program , and the questionnaire containing real information from ammonia storage group in a company currently operating in Libya (Marsa El Brega /Fertilizer/ Oil Company).