Bıldırcın rasyonlarına ilave edilen şitake (shiitake) mantarının besi performansı ve karkas özellikleri üzerine etkisi
The effect of shiitake fungi on food performance and carcas parameters
- Tez No: 600346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, bıldırcın rasyonlarına Şitake mantarı (Lentinus edodes) (ŞM) ilavesi ile yürütülen bu çalışmada bıldırcınların canlı ağırlık, canlı ağırlık değişimi, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve karkas verimi, iç organ ağırlıkları ve kesim canlı ağırlığına oranları, karkas renk parametreleri ve serum biyokimya parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada toplam 120 adet Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Her grupta 30 civciv bulunan bir kontrol ve dört deneme grubu, oluşturulmuştur. Kontrol grubu, temel rasyonla beslenmiştir. Deneme grupları rasyonlarına sırasıyla %0.5, %1 ve %2 düzeylerinde Şitake mantarıilave edilmiştir. Çalışmada, rasyona şitake ilavesi deneme gruplarında dört haftalık canlı ağırlıklarını önemli düzeyde (P0.05) açısından istatistiksel olarak önemli bir farklılık görülmemiştir. Çalışmanın4. haftasında rasyona ilave edilen ŞM'nin canlı ağırlık değişimine(CAD) etki ettiği tespit edilmiştir (P>0.05). Denemenin son haftasında YYO rasyona ilave edilen ŞM'nin etkisi tespit edilmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the addition of Shitake mushroom (Lentinus edodes) (ŞM) to quail rations. The aim of this study was to determine the effects on serum biochemistry parameters.A total of 120 Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) were used in this study. A control and four experimental groups, each containing 30 chicks, were formed. The control group was fed with the basic ration. 0.5%, 1% and 2% levels of Shiitake mushrooms were added to the diets of the experimental groups.In the study, it was found that adding shitake to the ration significantly affected the four-week live weight (P 0.05). In the 4th week of the study, it was determined that the addition of ŞM to the ration affected the live weight change (CAD) (P> 0.05).