Çok harmonikli işaretlerin yüksek başarımlı parametre kestirimi
High-performance parameter estimation of multi-harmonic signals
  1. Tez No: 600355
  2. Yazar: RECEP ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERBES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sinüzoidal işaretler elektronik, haberleşme, güç sistemleri, sonar veya radar tespiti, titreşim analizleri, kuantum gerilim ölçümleri gibi çok geniş uygulama alanına sahiptir. Ayrıca sinüzoidal işaretler, ADC ve DAC karakterizasyonu ve test amaçlarıyla sıklıkla kullanılan çok önemli referans işaretlerdir. Geniş kullanım alanı sebebiyle, bu tip işaretlerin parametrelerinin belirlenmesi en temel işaret işleme problemlerinden biri haline gelmiştir. Literatürde, farklı kullanım alanlarına yönelik, değişik yöntemler kullanılarak çok sayıda algoritma sunulmuştur. Bu algoritmalardan yüksek başarımlı olanları ise, özellikle metroloji gibi hassas ölçümler gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tek ve çok harmonikli gerçel ve karmaşık işaretler için literatürde öne çıkan yüksek başarımlı algoritmalar ele alınmıştır ve benzetimlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, gerçel işaretler için olan algoritmalar, yüksek kararlılıklı işaret kaynağı ve örnekleyici kullanılarak alınan ölçümler ile doğrulanmıştır. Ölçüm sonuçları ise detaylı olarak raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The sinusoidal signals have a wide range of applications such as electronics, communication, power systems, sonar or radar detection, vibration analysis, quantum voltage measurements. Moreover, the sinusoidal signals are very important reference signals frequently used for ADC and DAC characterization and testing purposes. Because of their wide range of applications, parameter estimation of such signals has become one of the most fundamental signal processing problem. For different applications, numerous algorithms with different methods have been presented in the literature. High-performance algorithms are used in applications that require precise measurements especially like the ones in metrology. In this study, outstanding algorithms for single and multi-harmonic real and complex signals are discussed and compared with simulations. Moreover, algorithms for real signals are validated with measurements taken with highly stable signal source and sampler. Measurement results are reported in details.