Sıvı solucan gübresinin raf ömrünün uzatılması
Extension of the shelf life of liquid wormgrass
- Tez No: 600356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET: Günümüz Dünyası'nda tarım toprakları büyük tehdit altındadır. İnsan yaşamı için gerekli besin ve oksijen ihtiyaçlarını karşılayan bitkiler, kimyevi gübrelere maruz kalmaktadır. Sürdürülebilir bir çevrenin devamlılığı için topraklar, sular ve canlılar kimyasallardan arındırılmalıdır. Organik Gübreler toprakların içyapısını ve verimliliği etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Solucan gübresi, etkin değerini her geçen gün artırmaktadır. Sıvı solucan gübresi sadece bitki kökünden besleme sağlamaz. Aynı zamanda sıvı solucan gübresi gövde ve yapraktan emilimi sayesinde bitkiyi besleyip zararlılardan koruma gibi çok yönlü kullanıma sahiptir. Bu çalışmada, sulandırılmış katı solucan gübresi (Vs), yoğunlaştırılmış solucan sıvısı (vermiwash, (VB, VÇ, VM)), KOH ilavesiyle sıvı solucan gübresi (VSKOH) üretilmiştir. Vermiwash üretiminde, solucan besin maddesi olarak buğday unu (VB), çay (VÇ) ve mısır unu (VM) kullanılarak, numuneler adlandırılmıştır. KOH ilavesiyle sıvı solucan gübresi (VSKOH) numunesi ise bu besin maddelerinin hepsini bulundurmaktadır. Deneylerin hepsinde kullanılan katı solucan gübresi; büyükbaş hayvan gübresi, saman, karton, buğday kepeği, mısır unu ve ağaç talaşı karışımını içermektedir. 3 ay boyunca bekletilerek solucanlar tarafından olgunlaşması sağlanmış, kompost halde kullanılmıştır. Bütün sıvı gübrelerin bir aylık raf ömrü incelenmiştir. KOH ilavesiyle sıvı solucan gübresi (VSKOH)'nin raf ömrünün bir ay uzamış olduğu görülmüştür. Toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirmek için kullanılan organik ve mineral yapıdaki hümik + fülvik asit, fosfor pentaoksit, potasyum oksit gibi faydalı bileşikler bitki gelişimi için gereklidir. Çalışmamızda, bu faydalı bileşiklerin sıvı gübrede ne oranda bulundukları kimyasal analizlerle araştırılmıştır. Sıvı gübrede bulunan elementlerin, oksitli bileşiklerin yüzde miktarları XRF analizi ile belirlenmiştir. Başlangıç ve bir ayılık son analiz verileri karşılaştırıldığında, sıvı solucan gübresinde bitkilerin gelişmesini teşvik edici, faydalı unsurların miktar olarak korunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In today's world, agricultural lands are under great threat. Plants that meet the water, nutrient and oxygen needs necessary for human life are exposed to chemical fertilizers. Soils, waters and living things should be free from harmful elements for the continuity of a sustainable environment. Organic fertilizers are among the factors affecting the internal structure and fertility of soils. Worm fertilizer, increases its effective value day by day. Liquid worm fertilizer does not only feed from the root of the plant. At the same time, the liquid worm fertilizer has a versatile use, such as feeding the plant and protecting it from pests thanks to its absorption from the body and leaves. In this study, diluted solid worm fertilizer (Vs), condensed worm fluid (vermiwash, (VB, VÇ, VM)) and liquid worm fertilizer with the addition of KOH (VSKOH) was procuded. Vermiwash production, the samples were named as wheat worm (VB), tea (VÇ) and corn flour (VM) as worm nutrients.Also liquid worm fertilizer with the addition of KOH (VSKOH) sample contains all of these nutrients. The solid worm fertilizer used in all of the experiments; included a mixture of bovine manure, straw, cardboard, wheat bran, corn flour and wood shavings. It was allowed to mature by worms after being kept for 3 months and used as compost. All liquid fertilizers were examined one month shelf of life. Liquid worm fertilizer (VSKOH) with the addition of KOH shelf life was prolonged by one month. Useful compounds such as humic + fulvic acid, phosphorus pentaoxide, potassium oxide in organic and mineral structure, which are used to improve the physical and chemical structure of the soil, are necessary for plant growth. In our study, the rate of these useful compounds in liquid fertilizer was investigated by chemical analysis. The percentages of the elements and oxidized compounds in the liquid fertilizer were determined by XRF analysis. When start and one month final analysis data compared, it was obtained that the amount of useful and beneficial elements are preserved for plant growth.