Temel astrofizik problemlerinin çözümünde uydu teleskoplar
Space telescopes for the fundamental astrophysical problems solution
  1. Tez No: 600358
  2. Yazar: DERVİŞ ERSİN TOKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde uydu teleskoplar hem hassas gözlem yetenekleri hem de kesintisiz gözlem imkanlarından dolayı astronomi ve astrofizik çalışmaları için çok önemli hale gelmiştir. Çünkü yer konuşlu teleskoplarla yapılan gözlemler hem atmosferik etkiye maruz kalmakta hem de kısıtlı gözlem süresi sunmaktadır. Uydu teleskopların hassas verileri sayesinde, gözlenen astrofiziksel kaynaklardaki mikro değişimler teleskop tarafından algılanabildiğinden gözlenen kaynak hakkında daha detaylı bilgi edinilebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı günümüzde birçok uzay konuşlu teleskop projesi vardır. Bu tezde öncelikle fırlatılmış ve proje durumunda olan uydu teleskoplar hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca hem görsel bölge uydu teleskoplarından Kepler uydusu hem de X-ışın bölgesinde gözlem yapan XMM-Newton uydusunun verileri üzerinde çalışılmıştır. Bunun için Kepler uydu teleskobunun gözlediği KIC9489411, KIC11616594, KIC3347485, KIC9392702 ve KIC7938468 çift sistemlerinin verileri Kepler veri arşivinden indirilmiştir. Bu sistemlerin ışık eğrisi analizleri yapılmış ve temel parametreleri elde edilmiştir. X-ışın bölgesi için ise XMM-Newton uydu verileri kullanılmıştır. Seçilen IGR J17285-2922 ve 1RXS J170854.4-321857 düşük kütleli X-ışın çiftinin tayfsal analizleri yapılmış ve sonuçlar tartışılmıştır. Böylece elektromanyetik tayfın hem X-ışın bölgesinde hem de görsel bölgesinde çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, space telescopes have become very important for astronomy and astrophysics due to their precise and continuous observation capability. Ground-based telescopes, on the other hand, an effect from atmospheric distortion and have limited observation time. Thanks to precise observation data of space telescopes, micro variations in the observed astrophysical sources can be detected by space telescopes and this provides us more detailed information about observed sources. Therefore, there are many space telescopes projects. In this thesis, firstly, some information about launched and projected space telescopes were given. Additionally, the data of the Kepler space telescope which is observing in the visual region and XMM-Newton space telescope which is observing in the x-ray region were studied. For this purpose, the data of KIC 9489411, KIC11616594, KIC3347485, KIC9392702 and KIC7938468 binary systems observed by Kepler were downloaded from the Kepler data archive. Light curve analyses of these systems were performed and the fundamental parameters were obtained. For the X-ray region, XMM-Newton data was used. Spectral analysis of IGR J17285-2922 and 1RXS J170854.4-321857 were performed. Thus, the X-ray region and the visual region of the electromagnetic spectrum were studied.