Uzun vadeli yatırımda değer yatırımı yöntemi ile portföy optimizasyonu
Portfolio optimization at long-term investment with value investing method
  1. Tez No: 600374
  2. Yazar: ERMAN GÖÇKÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerin birçoğunda, sağlıklı ve yeterli derinlikte sermaye piyasaları bulunmaktadır. Sermaye piyasalarında halka arz olunan hisse senetleri aracılığıyla; bir yandan kurumlara gelecekteki yatırımlarını gerçekleştirebilmek amaçlı finansman olanağı kolayca ve daha ucuza sağlanırken, bir yandan da vatandaşların kişisel küçük tasarrufları ile şirketlerin kârına ortak olarak geleceklerini güvence altına almaları ve daha müreffeh bir yaşam sürmeleri mümkün hâle gelmektedir. Bu noktada, uzun vadeli yatırım için seçilebilir şirketlerin belli yönlerden incelenerek elenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, sözü edilen eleme işlemi için,“değer yatırımı”yöntemi önerilmiş ve incelenmiştir. Uzun vadeli yatırım yapılırken değer yatırımı yöntemine neden ihtiyaç duyulduğu, Türkiye ekonomisinden örnekler verilerek açıklanmıştır. Ardından değer yatırımının ölçütleri belirlenmiş ve bu ölçütler gruplanarak açıklanmıştır. Öte yandan, değer yatırımındaki riskler de tanımlanmış ve bu risklere karşı alınacak önlemler belirtilmiştir. Son olarak, değer yatırımı yöntemini sınamak amacı ile, Türkiye ve ABD'de halka arz olunmuş beşer şirketin hisse senetlerinden birer portföy oluşturularak, portföylerin geçmiş 5 yıldaki getirisi; tüketici fiyatları endeksi ile nominal ve gerçek olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the developed countries have healthy and deep-enough capital markets. Realizing the future investments of the companies easily and less expensive and citizens prospering by becoming a sharer of the profits of companies with their personal little savings are provided through the stocks which are offered to the public at capital markets. The corporations which are eligible for a long-term investment needs to be selected at this point.“Value investing”method is proposed and studied for the mentioned selection within this work. The motivation for proposing the value investing method when investing for the long-term is explained by giving examples from Turkish economy. Furthermore, the criteria of the value investing are identified, grouped and described. On the other hand, the risks of value investing are also defined and the counter-measures for eliminating these risks are proposed. Finally, the performance of two portfolios which both consists of five publicly-traded companies selected from Turkish and American stock markets is analyzed for the last 5 year by considering the consumer price indices for testing the value investing method.