Through the wall target detection using textural features
Yapısal özellikleri kullanarak duvar arkası hedef tespiti
  1. Tez No: 600378
  2. Yazar: EMRE GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR, PROF. DR. GÖNÜL TURHAN SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Son zamanlarda duvar arkasında bulunan durgun haldeki hedefi belirlemek bilim insanlarının uğraştığı bir durum haline geldi. Bunu yapmak için kullanılan algoritmaların amacı karışıklığı ve çok-yollu ghostları bastırmaktır. İlk olarak görüntü radardan alınır. Ondan sonra görüntü ayırma methodu uygulanır ve özellik çıkarma vektörü elde edilir. Bu vektör elde edildikten sonra hedef adayı hedef ya da karışıklık olarak sınıflandırılır. Sonuç olarak bu tezin amacı dokusal özellikleri kullanarak duvar arkası hedef belirleme işlemi için optimum algoritmaları kullanmaktır.
Özet (Çeviri)
Stationary target detection in through the wall has recently been considered in the literature. The purpose of algorithms to do this should be removing the clutter and multipath ghosts. The image is taken from radar. After that, image segmetation method is applied and feature extraction vector is obtained. Finally, Target candidate is classified as target or clutter. As a result, the purpose of this thesis obtains optimum algorithms to detect target which is through the wall by using textural features.