Genç yetişkin spor insanlarının saldırganlık düzeylerinin algılanan sosyal destek ve öznel iyi oluş açısından incelenmesi
Investigation of aggression levels of young adult sports people in terms of perceived social support and subjective well-being
- Tez No: 600379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada genç yetişkin spor insanlarının saldırganlık düzeylerinin, algılanan sosyal destek ve öznel iyi oluş açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Kırşehir ilinde yaşamakta olan 18-30 yaş arası 155'i erkek 116'sı kadın olmak üzere toplam 271 genç yetişkin spor insanı üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunun kişisel bilgilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”, saldırganlık durumlarını ölçmek için“Saldırganlık Ölçeği”, algılanan sosyal destek düzeylerini saptamak için“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve öznel iyi oluş durumlarını belirlemek için“Öznel İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerin (Ortalama, Standart sapma, Frekans, Oran) yanı sıra niceliksel verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov Simirnov testi ile sınanmıştır. Araştırma değişkenlerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Bağımsız Gruplar için T-testi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi yapılmış, değişkenlerarası ilişkilerin değerlendirilmesi Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi yapılmıştır. Saldırganlık düzeyini yordayan değişkenleri ölçmek üzere Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the aggression levels of young adult sports people in terms of perceived social support and subjective well-being. The study was conducted on totally 271 young adult sports people between the ages of 18-30, covering 155 male and 116 female athletes. In order to determine the participants level of aggression the“Agression Scale”, in order to identify their perceived social support states the“Multi-Dimensional Perceived Social Support Scale”and at least to measure their subjective wellbeing the“Subjective Well-Being Scale”were used. In the study, the Personal Information Form was also conducted as a data collection tool. Descriptive statistics (Average, Standard deviation, Median, Frequency, Ratio, Lowest value, Highest value), as well as the appropriateness of the quantitative data for normal distribution were analyzed with Kolmogorov Simirnov test. Two group comparisons of normal distribution variables was tested by Independent Samples T-test and Pearson Correlation Analysis was used to evaluate inter-variable relationships.