Gaziantep'te lise çağındaki öğrencilerin cinsiyete göre fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of physical activity levels of high school students in Gazi̇antep
- Tez No: 600387
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tez çalışması Gaziantep şehrinde lise çağındaki öğrencilerin cinsiyete göre fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma tarama modeline dayalı betimsel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Veriler Gaziantep ilindeki 450 erkek ve 350 kadın olmak üzere lise çağındaki toplam 800 öğrenciye birebir yüz yüze görüşme yöntemiyle 7 soruluk IPAQ (Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi)anketi uygulanarak elde edildi. Yapılan istatistiksel analize göre hem şiddetli bedensel güç gerektiren, hem orta dereceli bedensel güç gerektiren, hem de bir seferde en az 10 dakika yürüme yapılan aktiviteler için cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Benzer şekilde erkekler ile kadınların son bir hafta içinde gün içinde oturarak geçirdikleri zaman arasında anlamlı bir fark yoktur. Cinsiyete göre aktiflik düzeyi incelenmiş ve erkeklerde 252, kadınlarda 281 kişinin sedanter olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the physical activity levels of high school students who are living in Gaziantep based on their gender. We applied survey research method as a descriptive research method. Data were collected from 800 high school students (450 men and 350 women) via face-to-face interview method using The International Physical Activity Questionnaires (IPAQ) which comprises 7 items. Statistical analyses showed that there is no significant difference between the genders in terms of doing vigorous/moderate physical activities or continual walking activities of at least 10 minutes. Similarly, no significant difference was found between the time spent sedentarily in a day by men and women during the last week. The activity level of students was examined according to their gender and found that 198 men and 69 women are“suffeciently active”.