Malatya ili Ören kasabası topraklarının genel özellikleri
General charactheristic of Malatya- Ören town soils
  1. Tez No: 600388
  2. Yazar: EREN GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MALATYA İLİ ÖREN KASABASI TOPRAKLARININ GENEL ÖZELLİKLERİ Eren GÜRSES Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Anabilim Dalı Toprak Bilimi Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Müdahir ÖZGÜL Bu çalışma ile Malatya Ören Kasabası topraklarının genel özellikleri belirlenmesi amaçlanmıştır. Ören Kasabası topraklarını temsil etmek amacıyla fizyografik konum ve morfolojik özellikler dikkate alınarak 8 farklı noktada toprak profilleri açılmıştır. Açılan profillerden her birinden farklı derinliklerden horizon esasına göre bozulmuş ve bozulmamış 26 toprak örneği alınıp laboratuvara taşınarak fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Arazide saptanan özellikler ve laboratuvar analizleri değerlendirilerek, toprak profillerinde organik madde ve kök sıklığı yüzeyden derine inildikçe azalmaktadır. Çalışma alanında açılan sekiz profilde, toprak profili boyunca kireç yüzeyden derine inildikçe artmakta olup“orta kireçli, kireçli, çok kireçli, çok fazla kireçli ve marn”sınıflarına sokulmuştur. Toprak profillerinden genelde üst tabaklardan aşağı inildikçe horizonlarda KDK azalmakta olup pH ve EC değerlerinde çok belirgin bir artma ya da azalma gözlenmemiştir. Toprak örneklerinin pH durumlarına göre sınıflandırılmaları hafif alkalin–orta hafif alkalin şeklindedir. Toprak horizonlarının tekstür sınıfları kumlu killi tın (SCL), kumlu tın (SL), tınlı kum (LS), killi tın (CL), tın (L) olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ile Ören Kasabası'nda yapılacak gübreleme, toprak işleme, toplulaştırma, tarla içi geliştirme, sulama ve mücadele çalışmalarına toprak özellikleri ile olumlu katkılar sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GENERAL CHARACTHERISTIC OF MALATYA- ÖREN TOWN SOILS Eren GÜRSES Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science and Plant Nutrition Department of Soil Science Supervisor: Doç. Dr. Müdahir ÖZGÜL The aim of this study is to determine the general characteristics of Malatya Ören Town soils. Soil profiles were opened at 8 different points considering the physiographic location and morphological characteristics in order to represent the soils of Ören Town. Physical and chemical analyzes were carried out from 26 different disturbed and undisturbed soil samples taken from each of the profiles opened on the horizon basis. Opened in each of the profiles as to the horizon basis, in 26 different disturbed and undisturbed soil samples were determined physical and chemical analyses. According to the results; the density of organic matter and root density in soil profiles were determined decreases from the surface to deep. In the eight profiles opened in the study area, the lime content of the soils were increased from surface to the deep along the soil profile and classified as“medium calcified, calcareous, very calcareous, very calcareous and marn”. Soil CEC values in soil profiles from the surface to deep were observed decrease and in pH and EC values were not observed significant increase or decrease. Soil samples were determined as light alkaline – medium light alkaline as to the pH status. Texture classes of soil horizons were determined as sandy clay loam (SCL), sandy loam (SL), loam sand (LS), clay loam (CL), loam (L) The data obtained will contribute to fertilization, tillage, consolidation, on-farm development, irrigation and control activities in Ören Town.