Otomotiv sektöründe bir egzoz fabrikasında yaşanabilecek kazalar ve saptanabilen meslek hastalıkları
Accidents and detectable occupational diseases in an exhaust factory on the automotive sector
- Tez No: 600405
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Egzoz üretiminde, kaynak, pres, susturucu, boru hazırlama ve rutin işlerin olmadığı kalıphane, bakım, mühendislik bölümleri bulunmaktadır. Bu alanlarda, fiziksel ve kimyasal risk etmenlerini belirlemek, risk değerlendirmesi yaparak, çalışma ortamına ilişkin sağlık ve güvenlik riskleri ortaya çıkarmak, işletmede çalışanlara sağlıklı ve güvenli çalışma sağlayabilmek amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır. Oluşan kazalar, bölüm, yaralanan uzuv, kazalanma sebeplerine göre ayrıldı. Bu doğrultuda, en fazla kesikli el yaralanmalarının oranının diğer yaralanmalara oranla yüksek çıkması ilk önlemlendirilmesi gereken risklerin başında gelmiştir. Kazaların önlenebilmesi için risk değerlendirmeleri ve risk öngörüleri yapılmıştır. Kazaların önlenebilmesi için risk değerlendirmeleri ve risk öngörüleri yapılarak, makinelere önlemler alınmış, kişisel koruyucu donanımlarda değişiklikler yapılmış ve çalışanlara bilinçlendirme eğitimleri verilmiştir.Anket oluşturularak, çalışanların çalışma süreleri, kıdemleri, bilgi seviyeleri, kaza ve saptanabilecek meslek hastalıklarına ait veriler, karşı önlemlerin ve periyodik kontrollerin yeterliliği ile ilgili çoktan seçmeli ve açık uçlu sorular yöneltildi. Katılımı desteklemek için,çalışan yorumları da anket içinde alındı. Anket, spss yöntemleri ile incelendi, çalışan yorumları da dikkate alınarak özellikle ergonomik ve psikolojik risk etmenlerinden oluşabilecek meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için çalışmaların başlatılması sağlandı.
Özet (Çeviri)
Exhaust production includes welding, press, silencer, tube preparation and mold, maintenance and engineering departments which have nonroutine works. This study was prepared in order to determine the physical and chemical risk factors, to make risk assessment, to reveal the health and safety risks related to the working environment and to provide healthy and safe working for the employees in this area.Occurred accidents were separated part, injured limb, according to the reasons. Accordingly, the highest rate of hand injuries compared to other injuries was one of the first risks to be prevented. In order to prevent accidents, risk assessments and risk predictions were made, measures were taken for the machines, changes in personal protective equipment were made and employees were given awareness raising trainings. The questionnaire was formed and multiple-choice and open-ended questions were asked about the working hours, seniority, knowledge levels, data on accidents and detectable occupational diseases, adequacy of countermeasures and periodic controls. To support participation, employee reviews were also included in the survey. The questionnaire was analyzed with spss methods, and it was ensured that studies were started to prevent occupational diseases which may be caused by ergonomic and psychological risk factors by considering employee comments.