Politik yetinin örgütsel sapma üzerindeki etkisinde meritokrasinin düzenleyici rolü
The impact of political skill on organizational deviance and moderating role of meritocracy
  1. Tez No: 600404
  2. Yazar: TOLGA ANIL TOPDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ZEHRA ÖNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İşletme, Political Science, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Araştırmanın amacı, ulusal ve uluslararası yazında nadiren çalışılmış ve son dönemde dikkat çeken bir konu olan politik yeti ile meritokrasi (liyakat ile yönetme) kavramlarının, örgütlerde olumsuz davranışlar ve üretkenlik karşıtlığından saldırganlığa kadar uzanan geniş bir yelpazede ele alınan örgütsel sapma kavramı üzerindeki etkisini incelemektir. Ulaşılabildiği kadarıyla bu üç kavram, daha önce ulusal ve uluslararası yazında birlikte araştırılmamıştır. Araştırmanın verileri İstanbul ilinde, basit rastlantısal örnekleme tekniğiyle birlikte anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Katılımcılardan dönüşü sağlanan 412 adet anket formu üzerinden, IBM SPSS 20.0 programı kullanılarak analizler yapılmıştır. Bu analizler neticesinde katılımcıların; sosyal yetkinlik (politik yetinin boyutu) seviyeleri arttıkça, kişisel ve görevden sapma davranışlarını (örgütsel sapmanın boyutları) daha az sergiledikleri tespit edilmiştir. Genel olarak politik yeti seviyeleri yüksek olan bireylerin örgütsel sapma davranışlarını düşük düzeyde sergiledikleri ortaya konmuştur. Ek olarak meritokrasinin, politik yetinin örgütsel sapma üzerindeki etkisinde düzenleyici bir role sahip olduğu da belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerinin; politik yeti, meritokrasi ve örgütsel sapma değişkenleriyle ilişkisine yönelik önemli sonuçlara da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of political skill which is a rarely studied subject in the national and the international literature and a recently attention grabbing subject and meritrocracy on organisational deviance. Organisational deviance has been discussed within a wide range of variables from negative behaviours in organisations and the opposition to the productivity to the aggression. As far as can be reached, these three concepts have not been investigated together before in the national and the international literature. The data of this study has been obtained by using survey method in the simple random sampling technique in Istanbul. Analysis has been done through 412 questionnaires provided from participants, with the help of IBM SPSS 20.0 statistics programme. As a result of this analysis, it has been demonstrated that the participants have displayed less deviation in personal and professional tasks (dimensions of the organizational deviation) as the level of their social competence (dimension of political skill) has increased. It has been revealed that in general, individuals with high levels of political skill have displayed low levels of organisational deviation behaviour. In addition, it has also been observed that meritocracy has a regulatory role in the impact of political skill on organizational deviation. Also, important conclusions have been reached about the relationship between the demographic information of the participants and the variables of political skill, organisational deviation and meritocracy.