Performans mekanı olarak sokak: İstanbul Beyoğlu sokak müzisyenleri
Street as a performance space: Street musicians in beyoglu istanbul
  1. Tez No: 600409
  2. Yazar: FATMA GÖKÇE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada son yıllarda sıklıkla karşılaşılan sokak müziği pratikleri, yine sokak müziğinin ülkemizde en yaygın olarak karşılaşıldığı İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde bulunan ve şehrin Avrupa Yakası'nın merkezi sayılabilecek olan İstiklal Caddesi özelinde incelenir. İlk bölümde sokak müziğinin tarihçesi ve dünyada günümüz sokak müziği pratiklerinin en sık olarak karşılaşıldığı metropol şehirler incelenir. İkinci bölümde ise sokak müziği mekan-müzik ilişkisi bağlamında ele alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölüme gelindiğinde ise sokak müziği pratikleri ve müzisyenleri çalışmamızın alanını oluşturan“Beyoğlu-İstiklal Caddesi”özelinde anlatılmıştır. Çalışma için literatür taraması yapılmış, alanda gözlem ve görüşmelerle elde edilen veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, street music practices, which are frequently encountered in recent years, are examined in the area of İstiklal Street which is located in Beyoğlu district of İstanbul province where street music is the most common in our country and which can be considered as the center of the European side of the city. In the first part, the history of street music and metropolitan cities where the most popular street music practices are encountered are examined. In the second part, street music is tried to be discussed in the context of space-music relation. In the third chapter, the street music practices and musicians are explained in the Beyoğlu-İstiklal Caddesi, in which is the area of our study. Literature review was performed for the study, and the data obtained from observations and interviews in the field were interpreted.