Kumaş manipülasyon teknikleri üzerine deneysel çalışmalar
Experimental studies on fabric manipulation techniques
- Tez No: 600410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Kumaş Manipülasyonu Teknikleri Üzerine Deneysel Çalışmalar”konulu tez çalışmasında; kumaş manipülasyonu kavramı ve teknikleri, tasarımcı ve sanatçılardan örnekler ile açıklanmaya çalışılmıştır. Kumaş manipülasyonu kavramı İngilizce“Fabric Manipulation”kelimesinden dilimize geçmiştir. Kumaş manipülasyonu kavramının sözlük anlamı olmamasından dolayı, manipülasyon sözcüğünün anlamından ve yapılan literatür taramalarından yola çıkarak anlatılmıştır. Bu sebeple ulaşılabilen tekstil ve moda tasarımı kitapları tek tek incelenmiş içerisinde manipulation, fabric manipulation tanımları ile alakalı tüm yazılar taranmıştır. Yapılan kitap taramalarında tekstil tasarım sürecinin gelişimi araştırılmış, tekstilde deneysel tasarımlar ve disiplinler arası çalışmalar incelenmiş kumaş manipülasyonu tanımının ortaya çıkmasındaki bağlantısı gözlemlenmiştir. İçerisinde çok fazla teknik barındıran ve birden fazla şekilde tanımlanabilen bu kavramın daha iyi kavranması adına tasarımcı ve sanatçıların eserlerinden örnekler verilmiştir. Bu çalışmada yapılan kişisel deney ve tasarımlarda ısı ile yapılan manipülasyon yöntemleri tercih edilmiştir. Belli bir formülü olmaması, yüzde yüz kontrollü yapılamaması, sürpriz sonuçlar elde edilmesi ile deneyselliğin ön plana çıkması bu tekniğin tercih edilme sebebidir.
Özet (Çeviri)
Before you lies the thesis“Experimental Works on Fabric Manipulation Techniques”; Notion of fabric manipulation and it's techniques have been explained on the basis of sample works from designers and artists. The phrase“Fabric manipulation”was directly translated from English to Turkish. Since there is no direct dictionary definiton for the“Fabric Manipulation”phrase, the concept has been elucidated based upon the meaning of the word“Manipulation”and literature research within the scope of respective resources. Therefore, all the accessible fashion and textile design books have been analyzed one by one on account of seeking the terms“Manipulation”and“Fabric Manipulation”amongst all written content. During the process of scanning the respective literature, progress and development of the textile design process has been researched, inter-disciplenary works and experimental designs related to textile have been analyzed in order to observe the correlation and impact of the aforementioned topics on the appearance of the phrase“Fabric Manipulation”. In the name of better understanding this concept, which holds many techniques and could be defined more than one way, examples from several designers and artists have been provided. Within the context of personal experiments and designs conducted on this study, it has been given preference to follow the methods of heat manipulation. This method was preferred due to the facts that not having to adhere a spesific formula, not to be conducted under hundred percent control, and thus, featuring an experimental nature.