Afganistan para piyasası, para yönetimi ve para aktarım mekanizması üzerine bir inceleme
A review on afghanistan money market, money management and money transmission mechanism
- Tez No: 600413
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma kapsamında Afganistan'nın para piyasası, para yönetimi ve para aktarım mekanizması incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı Afganistan'da para yönetimini ve 2006-2015 döneminde uygulanan para politikalarının parasal aktarım mekanizmasıyla seçilmiş bazı makroekonomik göstergelerle uzun dönem etkileşimlerini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için öncelikle genel olarak merkez bankacılığı, para yönetimi ve ekonomi ilişkisi, ikinci olarak Afganistan'da para yönetimi, para piyasası ve ekonomi ilişkisi ve son bölümde ise 2006-2015 döneminde aktarım mekanizması temelinde Afganistan ekonomisindeki para arzı, faiz oranları, döviz kuru, kredi hacmi, reel milli gelir ve enflasyon arasındaki uzun dönemli ilişkiler analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki uzun dönemli denge ilişkisinin bulunup bulunmadığı ARDL sınır testi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz bulgularına göre değişkenler arasında uzun dönemli bir denge ilişkisi tespit edilmiştir. Açıklayıcı değişkenlerden döviz kuru, kredi hacmi ve reel milli gelir ile para arzı arasında uzun dönemli, anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır. Faiz ve enflasyon ile para arzı arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Sonuca dayanarak, para politikasının, ekonomideki para arzının büyümesini kontrol ederek, ithalata bağımlı Afganistan'da döviz kuru istikrarını ve ekonomik performansı hedefleyen politikalarla ekonomik istikrarı yakalaması mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the money market, money management and money transmission mechanism in Afghanistan have been evaluated. The main purpose of this study is to examine monetary management and transmission mechanism of implemented monetary policies in Afghanistan in 2006-2015 period. In order to achieve this purpose, firstly the relationship between central banking, money management and economy in general, Secondly the relationship between money management, money market and economy in Afghanistan has been discussed. Likely, in the last section of this study, the long-term relations between money supply, interest rates, exchange rate, credit volume, national income and inflation have been analyzed. ARDL boundary test was used to determine the long-term equilibrium relationship between the variables. In conclusion a long-term equilibrium relationship between variables was determined. Among the explanatory variables, exchange rate, credit volume and RGDP is significant and positive, but there is no statistically significant relationship between interest and inflation and money supply. Thus, based on the results of the study, monetary policy should be planned based on maintainance of exchange rate stability and economic performance in import-dependent Afghanistan by controlling money supply in the economy.