Peyzaj alanlarında kullanılan yenilebilir süs bitkileri: Çanakkale kent merkezi örneği
Edible ornamental plants used in landscaping areas: Çanakkale city center example
  1. Tez No: 600414
  2. Yazar: ZEHRA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Botany, Landscape Architecture, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Kırsal alanlardan kentlere göçler, endüstriyel alanların kentlere yakınlığı ve hızlı nüfus artışı kent nüfusunu gün geçtikçe artırmaktadır. Artan insan nüfusunun barınma ve iş olanaklarının karşılanabilmesi için kentsel alanlar sürekli yapılaşma içindedir. Bu yapılaşmanın bir sonucu olarak kentsel açık yeşil alanların miktarı ve büyüklüğü de azalış göstermektedir. Yoğun kent yaşamı içinde insanların doğaya özlemini az da olsa karşılayan açık yeşil alanlar kentin, insanların ve hayvanların nefes aldığı yerlerdir. Bu alanlarda kullanılan bitkiler genellikle estetik değer taşır. Yenilebilir süs bitkileri hem estetik hem gıda değeri bulunan bitkilerdir. Bu çalışma peyzaj alanlarında kullanılan yenilebilir süs bitkilerini ortaya koymak ve Çanakkale Kent Merkezi'ndeki yenilebilir süs bitkileri potansiyelini belirlemek için 2017-2018 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışma Çanakkale Kent Merkezi'nde yer alan 15 cadde, 4 park ve 31 okulda gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre; Çanakkale Kent Merkezi'nde yenilebilir bitkilerin kent genelindeki bitkilere oranı % 32,12, familyalarına göre alandaki en yüksek toplam bitki sayısı (5384 adet) ve tür sayısı (17) Rosaceae familyasında belirlenmiştir. En yüksek yenilebilir bitki türü oranı 100. Yıl Caddesi (% 61,11), Yörem Meyve Bahçesi (% 95,24) ve Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi (57,14)'nde saptanmıştır. En yüksek bitki yoğunlukları Demircioğlu Caddesi, Halk Bahçesi ve Merkez Çanakkale Anadolu Lisesi'nde tespit edilmiştir. Yenilebilir süs bitkilerinin yoğun kullanıldığı alanlar oluşturularak, Çanakkale Kent Merkezi'ne farklı bir vizyon katılabilir.
Özet (Çeviri)
Migrations from rural areas to cities, industrial areas close to cities and rapid rising population increase the urban population day by day. In order to meet the housing and job opportunities of the increasing human population, There is a structuring in urban areas consistently. As a result of this structuring, amount and size of open green areas are also decreasing. In busy urban life, open green areas are places where city, people and animals breathe and meet people's longing for nature. Plants used in these areas can have aesthetic value. Edible ornamental plants have both aesthetic and food value plants. This study was carried out between 2017-2018 in order to prove the edible ornamental plants used in landscaping areas and to determine the potential of edible ornamental plants in Çanakkale City Center. The study was conducted in 15 streets, 4 parks and 31 schools in Çanakkale City Center. According to results; the ratio of edible plant species in Çanakkale City Center was 32.12%, highest total number of plants (5384) and number of species (17) were determined in the Rosaceae family according to their families. The highest edible plant species rate was found in 100. Yıl Street (61.11%), Yörem Orchard (95.24%) and Akçansa Fine Arts High School (57.14). The highest plant densities were determined in Demircioğlu Street, Halk Garden and Central Çanakkale Anatolian High School. Different vision can be added to Çanakkale City Center by creating areas where edible ornamental plants are used extensively.