Peyzaj tasarımında günümüz teknolojilerinin etkin kullanımı- teknopeyzaj
Effective use of update technologies in landscape design- technolandscape
- Tez No: 543447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde teknolojiyle gelişen dünyamız sürekli yenileşme sürecine girmekte ve değişmektedir. Bu gelişmeler kolaylıkları beraberinde getirmiş ve yaşam standardı haline dönüşmüştür. Eğitim, sanat, mimari ve tasarım alanlarında gelişen teknolojiler ile daha yenilikçi yöntemler uygulanmaktadır. Sürdürülebilir bir tasarım amaçlayan peyzaj mimarlığı disiplini çalışmaları da teknoloji ile beraber hız kazanmış ve başarı kaçılmaz hale gelmiştir. Teknoloji varlığı ile peyzaj tasarım süreçleri zamandan, insan gücünden ve enerjiden tasarruf sağlamıştır. Bilgisayar teknolojisi ile geleneksel çizim yöntemler yerini iki ve üç boyutlu çizim programlarına ve gerçeğe yakın olarak simüle edilen animasyon programlarına bırakmıştır. Tasarımın uygulamalarında da tasarımı en doğru yansıtmak teknolojiyle daha kolay hale gelmiştir. Tek düze kentsel mobilyaların yerini yenilebilir enerji kaynağı ile donatılan mobilyalar ve akıllı banklar almıştır. Peyzaj tasarımının olmazsa olmazı yeşil alan görünümü tohum ile çimlendirme için uzun süre beklemek yerine hdroseeding ile kısa sürede tamamlanmaktadır. Otomasyon sistemleri ile de uzaktan veri kontrolü sağlayarak tasarımın sürdürülebilirliği için teknolojik bir adım atılmış olmaktadır. Peyzaj tasarımında günümüz teknolojilerinin etkin kullanımı- teknopeyzaj çalışmasına ilişkin bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı ve yöntemi belirtilmektedir. İkinci bölümde ise peyzaj tasarımı ve peyzaj tasarımında teknolojinin kullanımı ile ilgili önceki çalışmalar anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, araştırmanın materyal ve yöntemi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde peyzaj, peyzaj tasarımı, teknoloji kavramları açıklanarak teknolojinin tarihsel gelişimi ile teknolojinin tasarım ile ilişkisi aktarılmaktadır. Buna ilişkin bilgisayar teknolojisi ve kullanılan sistem teknolojisi incelenmiştir. Beşinci bölümde ise peyzaj tasarımında günümüz teknolojilerinin etkin kullanımına yönelik sonuçlar saptanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, our developing world with technology is constantly changing and changing process. These developments have brought convenience and have become the standard of living. More innovative methods are applied with the developing technologies in the fields of education, art, architecture and design. Landscape architecture discipline studies aiming at a sustainable design has gained speed with technology and success has become unpredictable. With the presence of technology, landscape design processes have saved time, manpower and energy. Computer technology and traditional drawing methods have been replaced by two-dimensional and three-dimensional drawing programs and animation programs that are simulated in real life. The most accurate projection of design has become easier with technology. Disposable urban furniture was replaced by furniture and smart benches equipped with renewable energy sources. The green field view, which is a must for landscaping, is completed in a short time with hdroseeding instead of a long wait for seed germination. A technological step is taken for the sustainability of design by providing remote data control with automation systems. This thesis on the effective use of today's technologies in landscape design and technoplacement work consists of 5 chapters. The purpose and method of the research are given in the introduction. In the second chapter, previous studies on landscape design and the use of technology in landscape design are described. In the third chapter, the material and method of the research are explained. In the fourth chapter, landscape, landscape design, technology concepts are explained and the historical development of technology and the relationship between technology and design are explained. Computer technology and system technology are examined. In the fifth chapter, the results for the effective use of today's technologies in landscape design have been determined and recommendations have been made.