Çocuk oyun alanlarında güvenlik üzerine bir araştırma
A resarch on safety in children's playground
  1. Tez No: 600415
  2. Yazar: GÜLAY İSLİM ŞARVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER KART AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kentsel yaşam içinde aktif yeşil alanlar önemli rol oynamaktadır. Teknolojik gelişmeler ve kentleşme gibi faktörler, insanları hareketsizliğe ve tembelliğe teşvik etmektedir. Bu durumun etkileri en fazla çocuklarda görülmektedir. Çocuklar fiziksel ve zihinsel gelişimlerini oyun ile sağlarlar. Bu eylemlerini gerçekleştirebildikleri, sosyalleşebildikleri dış mekân alanları oyun alanlarıdır. Ancak kentleşme süreci ile birlikte, çocukların oyun oynayabilecekleri güvenli alanlar azalmaktadır. Bu araştırmanın amacı, çocuk oyun alanlarında kullanılan oyun elemanlarının tasarım ve güvenlik standartlarına uygunluğunun saptanması, oyun alanlarındaki sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin getirilmesidir. Bu bağlamda çocuk oyun alanı tasarım ve planlama kriterleri ve güvenlik standartları incelenmiştir. Ulusal ve uluslararası güvenlik standartları parametreleri, uygulayan ve denetleyen kuruluşlar araştırılmıştır. Çalışma alanı olarak, İstanbul ilinde yer alan ve semtlerinde önemli yeşil alan görevi gören Türkan Sabancı Bebek Parkı, Kocasinan Semt Parkı, Kadir Has Parkı ve Muhsin Yazıcoğlu Parkı, çocuk oyun alanları güvenlik standartlarına göre irdelenmiştir. Tespit edilen eksikliklere göre öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Active green areas play an important role in urban life. The factors like technological developments and urbanization have been encourages the people to immobility and sedation. The effects of this situation are seen in children at the most. Children provide physical and mental development through play. The most important outdoor spaces where they can perform these actions and socialize are playgrounds. However, the safe areas for children's play are decrease with urbanization. This study aims to determine the compliance of playground equipment with design and safety standards, identification of problems at the playgrounds and to offer solutions. In this context, children's playground design and planning criteria and safety standards are investigated. Also national and international safety standards parameters, implementing and supervising organizations were investigated. As a working area, Türkan Sabancı Bebek Park, Kocasinan Semt Park, Kadir Has Park and Muhsin Yazıcoğlu, which serve as an important green area in the districts of Istanbul, were examined according to the safety standards of children's playgrounds. Recommendations have been introduced according to the deficiencies detectedstandards of children's playgrounds. Recommendations have been introduced according to the deficiencies detected.